خانه / سلامت / گیاهان دارویی / آویشن و خواص دارویی آن

آویشن و خواص دارویی آن

آویشن و خواص دارویی آن

آویشن از جمله بهترین گیاهان دارویی ، گیاهی است علفی شبه درختچه ای چند ساله که تاریخ گل آوری آن از اردیبهشت تا شهریور می باشد. پراکنش آن به فراوانی در نقاط کوهپایه ای، مراتع، خاک های شنی، سنگلاخی، در جنگل های آزاد و در مناطق کم درخت پستتا مرتفع رشد می کند.توزیع جغرافیایی آن در مناطق معتدل اروپا و آسیا و همچنین گرینلند می باشد. محل استقرار آن در آمریکای شمالی می باشد.قسمت های هوایی آن قبل از مرحله گل دهی جمع آوری می گردد.قسمت های فوقانی به همراه گل چیده شده و در سایه و یا درون اتاقک های خشک کن با حرارت مصنوعی تحت شرایط 40 درجه سانتیگراد خشک می شود. دارو دارای عطر و قدری طعم تلخ می باشد.

خواص دارویی:

اثرات مفیدی در درمان بیماری های مجاری تنفسی فوقانی و نیز ناراحتی های جهاز هاضمه دارد و این به علت کاهش اسپاسم و جلوگیری از نفخ است. به صورت دم کرده یا شربت برای سرفه های محرک زکام و آبریزش مجاری تنفسی و همچنین ناراحتی های جهاز هاضمه به کار می رود.

به عنوان استعمال خارجی در درمان زخم های چرکی و رماتیسم کاربرد دارد. اسانس این گیاه دارویی خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و برای تهیه برخی دهانشویه ها و خمیر دندان از آن استفاده می شود.

کاربرد دیگر آویشن، مصرف آن به صورت پودر در بعضی ادویه‌جات و ترشی‌هاست، هم چنین به طور مستقیم و یا همراه با دیگر گیاهان، به عنوان بو، مزه و ضد نفخ در صنایع غذایی مصرف زیادی دارد.

مهم‌ترین اثرات گزارش شده آویشن باغی:

محققان علم پزشکی اثرات سوء کاسنی را این چنین می دانند : سقط کننده جنین، آلرژی زا، ضد درد، ضد آلرژی، ضد آلزایمر، ضد آرتریت، ضد میکروب، ضد سلولیت، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد ادم، ضد التهاب، ضد موتاژن، ضد اکسیدان، ضد تب، ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد قارچ، ضد کرم، ضد احتقان، ضد سرفه، ضد نفخ، ضد زخم داخلی، ضد کرم آسکاریس، قابض، بازکننده و برونش ها، آنتاگونیست کلسیم، معرق، خلط آور، کاهش دهنده‌ی چربی خون، کاهش دهنده‌ی پرفشاری خون، محرک سیستم ایمنی بدن، حشره کش، کاهش دهنده‌ی ترشحات بزاقی، مسکن و محرک.

tamamayar / تمام عیار

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme