خانه / سایر مطالب / علوم دامی / اثرات مخرب گاوها بر محیط زیست

اثرات مخرب گاوها بر محیط زیست

اثرات مخرب گاوها بر محیط زیست احتمالا اگر گاوها نبودند به محیط زیست آسیب زیادی وارد نمی شد. گاوها مهمترین منتشر کننده گاز متان هستند؛ گازی که ۱۰ درصد از ترکیب گازهای گلخانه ای را در ایالات متحده تشکیل می دهد و تاثیر آن بر تغییرات اقلیمی، ۲۵۵ برابر دی اکسید کربن است.

اثرات مخرب گاو بر محیط زیست
همچنین این جانوران بسیاری از منابعی را مصرف می کنند که می توان ذخیره نمود یا به مصارف بهتر رسانید:تولید یک همبرگرتقریبا ۱۰۰ گرمی برابر است با مصرف حدود ۳ کیلوگرم خوراک و ۲۰۰ لیتر آب و البته استفاده از ۷ متر مربع زمین و ۲۶۱۱ کیلوکالری انرژی!

نبودن گاو به معنای نبودن بزرگ ترین منبع انتشار گازهای گلخانه ای است؛ اما با این وجود حذف آن به منزله یک نوش دارو برای مشکلات زیست محیطی این سیاره نیست. یافتن جایگزین مناسبی برای این حیوان برای مصارف غذایی آسان نیست و نبودن آن ممکن است جهان را با خطر گرسنگی روبرو کند.
بر اساس گزارش موسسه تحقیقات غذایی اگر بزرگ ترین و ثروتمندترین کشورهای جهان حتی مصرف گوشت خود را به نصف برسانند، تعداد کودکان دچار سوء تغذیه در سراسر جهان تنها ۲ درصد کاهش خواهد یافت.

اکوسیستم های ارزشمند به عنوان چراگاه نابود نمی شوند و از آنجایی که معمولا زمین هایی که به عنوان چراگاه استفاده می شوند برای کشاورزی مناسب نیستند، نگهداری از گاوها منجر به کاهش محصولات کشاورزی نمی شود؛ همچنین یقینا حذف این حیوان اثرات اقتصادی مهمی به دنبال خواهد داشت:گوشت گاو در ایالات متحده یک صنعت ۸۸ میلیارد دلاری را تشکیل می دهد!
اگر گاوها نبودند یقینا زمین به سیاره گیاه خواران تبدیل نمی شد؛ در سال ۲۰۱۳ هر آمریکایی به اندازه ۲ برابر گوشت گاو، مرغ مصرف کرده است.

منبع: آخرین خبر

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme