خانه / سایر مطالب / اسلحه شناسی / اسلحه کلاشنیکف قدیمی ولی پرطرفدار

اسلحه کلاشنیکف قدیمی ولی پرطرفدار

اسلحه کلاشنیکف قدیمی ولی پرطرفدار

اسلحه کلاشنیکف که در ایران به اشتباه کلاشینکف و به طور خلاصه کلاش نیز تلفظ می‌شود. خانواده‌ای از تفنگ‌های تهاجمی با آتش تحت اختیار است که شامل تفنگ ای‌کی-۴۷ (به انگلیسی: AK-47) می باشد . عدد ۴۷ نیز اشاره به سال ۱۹۴۷ است که اسلحه مزبور به وفور در خط تولید قرار گرفت. نام این سلاح برگرفته از نام طراح آن میخائیل کلاشنیکف است. تولید انبوه آکا-۴۷ از سال ۱۹۴۷ در اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و با توجه به سهولت استفاده و نگهداری، قدرت بالا، هزینه اندک تولید و دوام زیاد به محبوب‌ترین تفنگ تهاجمی دنیا تبدیل شد. ای‌کی-ام که در سال ۱۹۵۹ تولید شد، ای‌کی-۷۴ با کالیبر پایین‌تر ۵٬۴۵ میلی‌متری که از سال ۱۹۷۴ تولید آن آغاز شد و تایپ-۵۶ مدل تولید چین ای‌کی-۴۷ از مشهورترین انواع کلاشنیکف هستند. از زمان آغاز تولید این سلاح تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون قبضه کلاشنیکف در شوروی و کشورهای دیگر ساخته شده‌است. بنابر آمار، مسلسل کلاشنیکف طی ۵۰ سال گذشته بیش از بقیه انواع مسلسل‌ها، چه در دست انقلابیون و چه توسط نیروهای نظامی و امنیتی، برای کشتار انسان‌ها به‌کار رفته است.

آکا-۴۷ که از فشنگ ۳۹×۷٫۶۲ استفاده می‌کند که توسط میخائیل کلاشنیکف در جریان جنگ جهانی دوم با الهام از اولین تفنگ تهاجمی جهان یعنی اس‌تی‌جی-۴۴ طراحی شد. در سال‌های بعد تغییرات زیادی بر روی این سلاح صورت گرفت و در دهه ۱۹۶۰ آکاام (کلاشنیکف مدرن) و در سال ۱۹۷۴ آکا-۷۴ که کالیبر آن به ۵٬۴۵ کاهش پیدا کرده و از فشنگ ۳۹×۵٫۴۵ استفاده می‌کند، در ارتش شوروی جایگزین آن شد. از سال ۱۹۹۱ آکا-۷۴ام سلاح سازمانی امروزین روسیه انتخاب شده و از دهه ۱۹۹۰ ساخت سری آکا-۱۰۱ این اسلحه که از کالیبرهای دیگر استفاده می‌کند آغاز شد.

این تفنگ خشاب‌های ۳۰، ۴۰ و ۷۵ فشنگی دارد و با روش غیرمستقیم و با فشار گاز ناشی از انفجار باروت مسلح می‌شود و سیستم قفل گلنگدن آن از نوع چرخشی است. این سلاح در سه نوع با قنداق ثابت، تاشو از زیر، و تاشو از کنار ساخته می‌شود که نوع تاشو آن به سبب اشغال فضای کمتر و حمل آسان‌تر مورد توجه‌است و به سبب کوچکی و سبکی نسبی در جنگ‌های چریکی (پارتیزانی) کارایی دارد. کالیبر اصلی آن مانند اسلحه ژ-3 ، ۷٫۶۲ میلی‌متر است؛ ولی در کالیبرهای دیگر نیز ساخته شده‌است. کشورهای گوناگونی (بیشتر از بلوک شرق) و از جمله جمهوری اسلامی ایران این سلاح را در انواع گوناگون ساخته‌اند و هم‌اکنون این سلاح به‌سبب کارایی بالا، در سازمان رزم نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

در دوران جنگ سرد بسیاری از کشورهای جهان به ویژه بلوک شرق این سلاح را بکار گرفتند. در سال ۱۹۵۱ رسماً وارد ارتش روسیه گردید. بدنه آن از فولاد نرم ساخته شده و دیگر بخش‌ها پرس‌کاری شده‌است. سال ۱۹۵۹ ساخت نوع AKM (افتامات کلاشنیکف نوین) آغاز شد که برخلاف مدل ای‌کی-۴۷ بدنه این سلاح ورقه پرسکاری است و در بخش‌های دیگر تغییراتی نیز داده شده‌است. در ارتش روسیه مدل (AKM) در حال از رده‌خارج‌شدن است و مدل دیگری از این سلاح به نام ای‌کی-۴۷ ام که از دید ظاهر و شیوه کار مانند این سلاح است و کالیبر آن کمتر است (۳۹×۵٫۴۵) جانشین آن می‌گردد.

تولید کلاشنیکف هنوز هم در آغاز قرن بیست و یکم ادامه دارد و سالانه به طور تقریبی حدود ۱۰۰ هزار قبضه از این سلاح در روسیه و حدود ۹۰۰هزار قبضه دیگر در سایر کشورهای دنیا مانند بلغارستان، چین و لهستان تولید می‌شوند. کلاشنیکف‌های روسی در سال ۲۰۰۷ به قیمتی در حدود ۴۰۰ دلار برای هر قبضه به فروش می‌روند.

مشخصات فنی اسلحه کلاشنیکف :

نام: Kalashinikov AK-47
کشور سازنده: روسیه (شوروی سابق)
کالیبر: 7.62Nato
گنجایش خشاب: در خشاب های معمولی 30 فشنگ و در خشاب های گِرد 100 فشنگ
میزان سرعت گلوله: 600RPM
وزن سلح با خشاب پُر: 4.79KG
وزن فشنگ:7.9G
شتاب گلوله: 2329

مدل‌های مختلف

     AK۴۷، AK۴۷ (SAR۱،، AK47S، AKM، AK74U، AK۷۴، AK74S، AKS-۷۴N، AK۱۰۱، AK۱۰۲، AK۱۰۳، AK۱۰۴، AK۱۰۵، AK۱۰۷، AK۱۰۸، MODEL OF SSR-۸۵B، NORINCO AK۴۷، AKSN

انواع فشنگ های اسلحه کلاشنیکف

نوع علامت مشخصه کاربرد
معمولی مرمی برنگ مسی و پوکه آن در رنگهای سبز و مسی علیه نفرات دشمن
رسام نوک مرمی برنگ سبز علامت دادن،تصحیح تیریا ثبت تیر
ثاقب نوک مرمی برنگ سیاه علیه استحکامات و خودروهای دشمن
ثاقب آتشزا نوک مرمی برنگ سیاه و قرمز علیه انبار پوشاک ،مهمات و سوخت
جنگی واترپروف لاک قرمز رنگ در محل اتصال مرمی و دور چاشنی مقاومت بیشتر در برابر رطوبت
آموزشی فاقد چاشنی و باروت و داشتن سوراخ روی پوکه جهت آموزش و تمرین فشنگ گذاری
آموزشی جدید مرمی و پوکه پلاستیکی به رنگ آبی جهت آموزش و تمرین فشنگ گذاری
گازی معمولی فاقد مرمی،سرجمع و کوتاه بودن آن ،هشت پر جهت آموزش و ایجاد سروصدا
گازی مخصوص فاقد مرمی،سرجمع و بلند بودن آن،پنج پر مخصوص پرتاب نارنجک تفنگی

unnamed اسلحه کلاشنیکف  kalashnikov_ak-47_2 img_0709 AKAGUN20-9-Dthe-man-who-invented-the-ak-47-has-died--heres-his-greatest-regret

تصویر بالا متعلق به میخائیل کلاشنیکف طراح سلاح کلاش می باشد

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme