خانه / اخبار روز / اخبار علمی و تکنولوژی و بازی / انواع کیبورد های کامپیوتری

انواع کیبورد های کامپیوتری

کیبورد رایانه یا صفحه کلید یا keyboard نوعی وسیله تحریر است که با چیدمان مخصوص دکمه و کلیدهایش حروف و اعداد و علائم را به دستورات الکترونیکی و کامپیوتری تبدیل میکند.

چیدمان کلیدها

چینش کلیدهای صفحه کلید در سال ۱۸۷۴ توسط شرکت رمینگتون برای ماشین‌تحریر ارائه شد. در این صفحه کلید دقت شده حروفی که بیشتر استفاده می‌شوند در کنار هم قرار نگیرند.

صفحه کلید رایانه

صفحه کلید معمولاً دارای حروف حکاکی یا چاپ شده بر روی کلیدها و هربار فشار یک کلید به طور معمول مربوط به یک نماد نوشته شده می‌باشد. با این حال، برای تولید برخی از نمادها نیاز به فشار دادن همزمان چند کلید یا به صورت دنباله‌ای از آنها. در حالی که اکثر کلیدهای صفحه کلید حروف، اعداد یا نشانه را تولید می‌کنند کلیدهای دیگر و یا فشار کلید به طور همزمان می‌تواند اقدامات تولید و یا اجرای دستورات رایانه تولید کند.

با وجود توسعه دستگاه‌های ورودی جایگزین، مانند موشواره، صفحه نمایش لمسی، دستگاه قلم، تشخیص حروف و تشخیص صدا، صفحه کلید دستگاه بیشتر برای استفاده مستقیم ورودی (انسان) الفبایی داده‌ها به رایانه باقی می‌ماند. در استفاده نرمال، صفحه کلید به عنوان یک رابط ورودی متن برای تایپ متن و شماره درون یک واژه پرداز، ویرایشگر متن و یا برنامه‌های دیگر استفاده می‌شود.

در یک رایانه مدرن، تفسیر فشار کلیدی است به طور کلی برای نرم‌افزار باقی‌مانده است. صفحه کلید رایانه هر کلید فیزیکی را از هر کلید دیگر متمایز و تمام فشار کلیدی به نرم‌افزار کنترل گزارش می‌کند. صفحه کلید هم چنین برای بازی‌های رایانه استفاده می‌شود، یا با صفحه کلید به طور منظم و یا با استفاده از صفحه کلید با ویژگی‌های بازی خاص، صفحه کلید هم چنین دستورات را به سیستم عامل می‌دهد، مانند ترکیب CTRL + ALT + DELETE که پنجره وظیفه را باز می‌کند یا ماشین را خاموش کند. رابط فرمان خطی یک نوعی از رابط کاربری است که کاملاً از طریق صفحه کلید عمل می‌کند.

انواع صفحه کلید در رایانه

یکی از عوامل تعیین اندازه یک صفحه کلید حضور کلیدهای تکراری، مانند یک صفحه کلید عددی جداگانه، برای راحتی است. علاوه بر این اندازه صفحه کلید که تا چه حد یک سیستم استفاده شده است بستگی دارد. جایی که تولید می‌شود یک عمل از ترکیب یا دنباله یا فشار کلید به طور همزمان (با کلید تغییر دهنده، پایین را ببینید) یا یک کلید را چندبار فشردن. یکی دیگر از عوامل تعیین اندازه یک صفحه کلید اندازه و فاصله هر کلید است. کاهش توسط نظر عملی که کلیدهای باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا به راحتی توسط انگشتان فشرده شود محدود باشد.

کیبورد استاندارد

صفحه کلید عدد الفبایی استاندارد دارای کلیدهایی با مراکز سه چهارم اینچ هستند (۰٫۷۵۰ اینچ، ۱۹٫۰۵ میلی‌متر). صفحه کلید رایانه‌های شخصی مثل ۱۰۱ کلید صفحه کلیدهای سنتی آمریکایی یا ۱۰۴ کلید صفحه کلید ویندوز شامل حروف الفبایی نمادهای نشانه گذاری، اعداد و کلیدهای عملگر متفاوت. صفحه کلیدهای رایج بین‌المللی دارای ۱۰۲ تا ۱۰۵ کلید است که شامل کلید شیفت چپ کوچکتر و یک کلید اضافی با برخی نمادهای بیشتر بین حروف تا کلید سمت چپ است.

کیبورد اندازه – لپ‌تاپ

صفحه کلیدهای کارگذاشته شده بر روی لپ‌تاپ‌ها معمولاً دارای فاصله کوتاه‌تر برای فشار کلید است. فاصله کوتاه‌تر و مجموعه کلیدهای کمتر شده است. آن‌ها ممکن است صفحه کلید عددی نداشته باشند و کلیدهای عملگر در برخی موارد نسبت به صفحه کلیدهای استاندارد در جای متفاوت قرار گرفته‌اند.

کیبورد دستی یا کیبورد گیم

صفحه کلیدهای دستی آرگونومیک برای شبیه‌سازی دسته‌های بازی طراحی شده‌اند و می‌توانند این چنین استفاده بشوند به جای اینکه روی سطح صاف قرار داده شوند. معمولاً صفحه کلیدهای دسته‌ای تمامی کلیدهای الفبایی و نمادهای رایج که در صفحه کلیدهای استاندارد وجود دارد استفاده می‌کند و بعضی از نمادها تنها با فشار دادن دو کلید در دسترس هستند؛ که یکی از آن‌ها به عنوان کلید عملگر مانند شیفت برای نوشتن حروف بزرگ کاربرد دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme