خانه / سایر مطالب / اسلحه شناسی / برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا

برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا

هلیکوپترها مهمترین عنصر نظامی در جنگهای نزدیک محسوب می‌شوند. این وسیله کاربرد فراوانی در عملیات جنگی و امداد رسانی به نیروهای خودی دارد. استفاده از هلیکوپتر در میدان نبرد نخستین بار در جنگ جهانی دوم صورت گرفت و از آن زمان به بعد این پرنده آهنین به یک ابزار کابردی در این زمینه تبدیل شد.

برترین هلیکوپترهای جنگی دنیا

۱۰- هلیکوپتر CAIC Z-10

حروف CAIC نام کمپانی سازنده این هلیکوپتر هجومی و مخفف Changhe Aircraft Industries Corporation می باشد. هلیکوپتر CAIC Z-10 در سال ۲۰۰۳ در کشور چین طراحی شد و اولین پرواز خود انجام داد و از سال ۲۰۰۸ بطور رسمی به خدمت ارتش چین در آمد.

حداکثر سرعت: ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۸۲۱ کیلومتر
پهنای بال: ۱۳ متر
وزن: ۵,۵۴۰ کیلوگرم
طول: ۱۴٫۱۵ متر
نوع موتور: Turboshaft
اولین پرواز: April 29, 2003

۹- هلیکوپتر MI-24 Hind

میل-۲۴ (نام‌گذاری ناتو: Hind) نوعی بالگرد تهاجمی سنگین روسی است. میل-۲۴ علاوه بر آن‌که به چندین تیربار و جایگاه‌های حمل راکت و موشک مجهز است، ظرفیت حمل ۸ سرباز مسلح را هم داراست و در واقع یک هلیکوپتر ترابری نیز محسوب می‌شود و از این نظر قابل مقایسه با هیچ بالگرد جنگنده دیگری نیست. این بالگرد زره‌پوش دوموتوره در شرکت میل طراحی شده و از سال ۱۹۷۲ مورد استفاده اتحاد جماهیر شوروی و وارثان آن و بیش از ۳۰۰ کشور دیگر دنیا قرار گرفته‌است.

خلبانان شوروی به این بالگرد لقب «تانک پرنده» را داده‌اند. لقبی که اشاره به قدرت آتش فوق‌العاده بالا، و استقامت و حفاظت زرهی مناسب این بالگرد اشاره دارد. مدل‌های صادراتی میل-۲۴ از قابلیت‌های کمتری نسبت به مدل‌های مورد استفاده شوروی و هم‌پیمانان نزدیک شوروی برخوردارند و میل-۲۵ و میل-۳۵ نامیده می‌شوند.

حداکثر سرعت: ۳۳۵ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۹۵۰ کیلومتر
پهنای بال: ۶٫۵ متر
وزن: ۸۵۰۰ کیلوگرم
طول: ۱۸ متر
نوع موتور: Turboshaft
اولین پرواز: ۱۹۶۹

۸- بالگرد AH-2 Rooivailk

بالگرد تهاجمی ساخت شرکت دِنِل اَوییِشن کشور آفریقای جنوبی می‌باشد. اولین فروند از این بالگردها در ژوئیه سال ۱۹۹۹ میلادی به اسکادران شانزدهم مستقر در پایگاه نیروی هوایی بلومسپریت تحویل داده شد. این بالگردها سرانجام در پایان سال ۲۰۰۵ میلادی به توانایی عملیاتی اولیه (IOC) دست یافتند. نیروی هوایی آفریقای جنوبی (SAAF) دوازده فروند از گونه AH-2A آن را سفارش داده است.

حداکثر سرعت: ۳۰۹ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۷۴۰ کیلومتر
پهنای بال: ۱۶ متر
وزن: ۷۵۰۰ کیلوگرم
طول: ۱۸٫۷۳ متر
نوع موتور: Turboshaft Makila
اولین پرواز: ۱۹۹۰

۷- بالگرد Super Cobra AH-1W

این بالگرد جنگی در ارتش آمریکا طراحی و ساخته شده است. بالگرد Super Cobra AH-1W مجهز به دو موتور مجزا یک گزینه مناسب برای ارتش آمریکا محسوب می‌شود و این خانواده از بالگردهای آمریکایی در بسیاری از میدان‌های نبرد حضور داشته‌اند.

حداکثر سرعت: ۲۸۲ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۵۸۷ کیلومتر
پهنای بال: ۱۵ متر
وزن: ۴۶۳۰ کیلوگرم
طول: ۱۸ متر
نوع موتور: Turboshaft
اولین پرواز: ۱۹۶۹

۶- بالگرد Agusta A129 Mangusta

 بالگرد Agusta A129 Mangusta توسط کمپانی ایتالیایی آگوستا در سال ۱۹۸۳ طراحی و ساخته شده است. این هلیکوپتر هجومی یک جنگنده چابک به تمام معناست.
حداکثر سرعت: ۳۵۲ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۵۱۰ کیلومتر
پهنای بال: ۱۲ متر
وزن: ۲۵۳۰کیلوگرم
طول: ۱۲٫۲۸ متر
نوع موتور: Rolls-Royce Gem
اولین پرواز: ۱۹۶۹

۵- بالگرد AH-1Z Viper

اِی‌اِچ-۱زد وایپر (به انگلیسی: AH-1Z Viper)بالگرد تهاجمی دو موتوره و چهار پرهٔ ساخت شرکت بل است که این مدل توسعه یافتهٔ مدل بِل اِی‌اِچ-۱دبلیو سوپر کبرا(به انگلیسی:Bell AH-1W SuperCobra) است که برای نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحدهٔ آمریکا طراحی شده است. لازم است ذکر شود بِل اِی‌اِچ-۱زد با نام زولو کبرا (به انگلیسی: Zulu Cobraa) نیز شناخته می‌شود.

حداکثر سرعت: ۴۱۱ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۶۸۵ کیلومتر
پهنای بال: ۱۵ متر
وزن: ۵۵۸۰ کیلوگرم
طول: ۱۷٫۸ متر
نوع موتور: General Electric T700
اولین پرواز: ۲۰۰۰

۴- بالگرد Eurocopter Tiger

یوروکوپتر تایگر (Eurocopter Tiger) نوعی بالگرد جنگنده دوموتوره و چهارپره است که در شرکت آلمانی – فرانسوی یوروکوپتر طراحی شده و تولید می‌شود. نخستین پیش‌نمونه این هلیکوپتر در سال ۱۹۹۱ به پرواز درآمد اما به کار گیری رسمی آن در هوانیروز آلمان و فرانسه تا سال ۲۰۰۳۳ به طول انجامید.

این هلیکوپتر تهاجمی محصول نهایی پروژه مشترک آلمان و فرانسه در دوران جنگ سرد برای تولید یک هلیکوپتر ضدتانک کارآمد است که بتواند در برابر حمله نیروهای زمینی شوروی به اروپای غربی ایستادگی کند. به این منظور بخش‌های هلیکوپترسازی شرکت فرانسوی آئروسپاسیال و شرکت آلمانی دایملر-بنز در هم ادغام شده و یوروکوپتر را ایجاد کردند. پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد آلمان و فرانسه تصمیم گرفتند این پروژه را برای ساخت یک هلیکوپتر جنگنده چند منظوره ادامه دهند که بتواند علاوه بر شکار تانک‌ها و زرهپوش‌های دشمن در نقش های دیگری چون پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای زمینی خودی، عملیات‌های شناسایی مسلح در میدان جنگ و اسکورت بالگردهای دیگر نیز کارآمد باشد.

حداکثر سرعت: ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۸۰۰ کیلومتر
پهنای بال: ۱۳ متر
وزن: ۳۰۶۰ کیلوگرم
طول: ۱۶ متر
نوع موتور: MTR MTR390
اولین پرواز: April 1991

۳- بالگرد MI-28H Havoc

میل ام‌آی-۲۸(به روسی: Ми-۲۸) (نام‌گذاری ناتو Havoc) یک بالگرد تهاجمی روسی جهت مقابله با اهداف زمینی زره‌پوش و اهداف هوایی کم‌سرعت در روزوشب و تمام وضعیت‌های آب‌وهوایی است. این بالگرد ۴ پره مجهز به به دو موتور توربو شفت با قدرت۲۲۰۰ اسب بخار می‌باشد.

کار بر روی طراحی میل ام آی-۲۸ در سال ۱۹۸۰ آغاز شد و اولین پیش‌نمونه آن در نوامبر ۱۹۸۱ به پرواز درآمد. در سال ۲۰۰۶ اولین فروند از آن به نیروی هوایی روسیهتحویل داده شد. پیش بینی می‌شود این بالگرد در سال ۲۰۱۶ جایگزین میل می ۲۴ شد.

حداکثر سرعت: ۳۲۴ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۱۱۰۰ کیلومتر
پهنای بال: ۱۷ متر
وزن: ۷۸۹۰ کیلوگرم
طول: ۱۸ متر
نوع موتور: Klimov TV3-117
اولین پرواز: ۱۹۸۸

۲- بالگرد Kamov KA-50/KA-52

کاموف-۵۰ کوسه سیاه (به روسی: Чёрная акула; Chornaya Akula) (نام‌گذاری ناتو Hokum A) نوعی هلی کوپتر تهاجمی تک‌نفره روسی است که جهت حمله به اهداف زمینی توسعه یافته است. این بالگرد مجهز به دو موتور توربوشفت کلیموف (تی‌وی ۳-۱۱۷ وی‌ام آ) هر کدام به قدرت ۲۲۰۰۰ اسب بخار می‌باشد. طراحی این هلی کوپتر در سال ۱۹۸۰ در دفتر طراحی کاموف آغاز شد و در سال ۱۹۹۵ تولید آن برای خدمت در ارتش روسیه به عنوان جایگزینی برای هلی کوپترمیل-۲۴ تصویب شد.

حداکثر سرعت: ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۵۴۵ کیلومتر
پهنای بال: ۱۴ متر
وزن: ۷۷۰۰ کیلوگرم
طول: ۱۶ متر
نوع موتور: Klimov TV3-117
اولین پرواز: ۱۹۸۲

۱- بالگرد AH-64D Apache Long Bow

ای‌اچ-۶۴ آپاچی (AH-64 Apache) محصول بوئینگ یک بالگرد تهاجمی چهار پره و دو موتوره با ارابه فرود چرخ زیر دم و یک کابین برای دو خدمه‌ برترین هلیکوپتر جنگی دنیا است.

آپاچی بعنوان مدل ۷۷ توسط شرکت بالگردسازی هیوز و در قالب برنامه بالگردهای تهاجمی پیشرفته ارتش ایالات متحده آمریکا و جهت جایگزینی هلیکوپترای‌اچ-۱ کبرا طراحی شد. آپاچی که نخستین بار در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۱۹۷۵۵ به پرواز درآمد دارای یک حسگر نصب شده در دماغه بالگرد است که نقش جستجو برای یافتن اهداف و سیستم‌های دید در شب را ایفا می‌کند.

تسلیحات آپاچی شامل یک توپ ۳۰ میلی‌متری (۱٫۲ اینچی) ام۲۰۳ که بین دو چرخ فرود اصلی در زیر بدنه جلویی بالگرد نصب شده‌است به همراه معمولاً ترکیبی از موشک‌های ضد زره ای‌جی‌ام-۱۱۴ هلفایر و غلاف راکت‌های هیدرا ۷۰ است که روی ۴ غلاف تسلیحات روی بال‌های بالگرد نصب می‌شوند. ای‌اچ-۶۴۴ دارای چندین سیستم پروازی پشتیبان برای بالا بردن احتمال دوام در نبرد می‌باشد و افزایش احتمال زنده ماندن خدمه در سقوط اولویت بالایی دارد.

حداکثر سرعت: ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت
حداکثر برد با باک پر: ۵۴۵ کیلومتر
پهنای بال: ۱۴ متر
وزن: ۷۷۰۰ کیلوگرم
طول: ۱۶ متر
نوع موتور: Klimov TV3-117
اولین پرواز: ۱۹۸۲

موتور توربوشفت: نوعی موتور توربینی گازی است که جهت تولید نیرو برای استفاده در واحد تولید قدرت انواع ماشین آلات استفاده می‌شود. ساختار موتورهای توربوشفت بسیار شبیه به موتورهای توربوپراپ می‌باشد، اما سرعت چرخش ملخ موتور توربوشفت از سرعت چرخش ملخ موتور توربوپراپ بسیار کم‌تر است. در موتور توربوشفت، هدف تولید قدرت زیاد٬٬اطمینان‌پذیری بالا، اندازه کوچک و وزن سبک است اما با سرعت چرخش کم. برخی کاربردهای موتور توربوشفت عبارتند از:بالگردها، قایق‌ها و کشتی‌ها، تانک‌ها، هواناو، و تجهیزات ثابت.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme