خانه / سایر مطالب / دنیای حیوانات / ترودون باهوشترین دایناسور تاریخ

ترودون باهوشترین دایناسور تاریخ

ترودون باهوشترین دایناسور تاریخ

ترودون نام یکی از هوشمندترین دایناسورهای شکارچی ماقبل تاریخ است که طولی برابر ۲ متر داشته و ابعاد مغزیش به اندازه پستانداران امروزی بوده . چشمان ترودون برجسته بین بوده یعنی میتوانست اجسام را به صورت سه بعدی ببیند . نام این دایناسور را به علت شکل ویژه دندانهایش که بسیار خطرناک بوده اند ترودون ( به معنی دندانهای جراحت زا ) گذاشته اند . این دایناسور بدلیل داشتن دستهای قدرتمندش به شکارچی بی بدیلی تبدیل شده بود.

دندان های ترودون

وزن این دایناسور حدود ۵۰ کیلوگرم بوده و از این حیث جزو دایناسورهای کوچک جثه محسوب میشده است. از روی فسیل های کشف شده از این دایناسور در آمریکای شمالی ، زمان زیستش را کرتاسه پسین یعنی حدود ۷۰-۷۶ میلیون سال قبل تخمین زده اند.

ترودون
نسبت مغز این شکارچی به اندازه بدنش از تمامی دایناسورها بیشتر است و صاحب بزرگترین مغز در بین دایناسورها بوده است و به همین خاطر ترودون را باهوشترین دایناسور جهان می دانند . با توجه به شکل کلی بدن این دایناسور می توان فهمید که بسیار چابک بوده و شکل خاص دمش ، به حرکات او خاصیت آیرودینامیکی داده و او را قادر میکرده تا به صورت ناگهانی مسیر خود را تغییر دهد. از این رو علاوه بر قدرت مانور و شکار بالا ، کمتر به دام شکارچیان بزرگتر از خود می افتاده است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme