خانه / سلامت / گیاهان دارویی / خواص درمانی کافور

خواص درمانی کافور

کافور ماده‌ای مومی، سفید و یا شفاف و جامد با فرمول C۱۰H۱۶O که دارای بوی بسیار قوی می‌باشد. کافور صمغ درختی بنام camphor laurel می‌باشد. این درخت همیشه سبز در آسیا و به خصوص در جزیره برنئو و فرمز وجود دارد. درخت کافور تا ۲۵-۳۰۰ متر رشد می‌کند و ماده کافور در اکثر نقاط آن یافت می‌شود. کافور درختی است همیشه سبز و از شاخه و برگ بسیار برخوردار است دارای گلهایی به رنگ سفید می‌باشد و میوه‌ای قرمز رنگ بسیار شبیه به میوه دارچین دارد.

خواص درمانی کافور

خواص درمانی کافور:

بهبود مشکلات پوست:

خواص ضد التهابی آن یک درمان ایده آل برای مشکلات پوستی شامل آکنه ، جوش، خارش و بثورات پوستی است. این بعنوان پماد ضد خارش است که التهاب را تسکین می دهد
درمان سرما خوردگی:

استنشاق  کافور  برای درمان سرفه سرما خوردگی و  بسیاری  از مشکلات تنفسی دیگر مانند گرفتگی بینی موثر است و بویدن آن جریان تنفسی را باز میکند . . با بخار آب گرم، سوزش ناشی از عفونت های گلو را از بین می رود. این است که برای درمان سرفه های شدید و برونشیت استفاده می شود.
گردش خون:

کافور گردش خون را بهتر میکند.برای سلامتی قلب بسیار خوب است. همچنین در بهبود سریع تر زخم ها کمک می کند.

خواص درمانی کافور
کاهش عفونت های قارچی:

کافور یک درمان مؤثر برای درمان خانگی قارچی و عفونت های پوستی ویروسی است. با حل کردن آن در آب،  درماتیت عصبی، درد و خارش بیش از حد  را تسکین می دهد.
آرام بخش:

اگر درد دارید، کافور می تواندخاصیت آرام بخش داشته باشد،  به بهبود درد میکند. اما مهمتر از همه، آرامش  را به ذهن و بدن برمیگرداند
درمان اسهال:

مصرف کافور  برای جلوگیری از تشکیل گاز در بدن  موثر است بدین ترتیب، شما می توانید از بیماری های مرتبط با اسهال و استفراغ   که به گاز منجر می شود، خلاص شوید.
برای آرتروز زانو:

کافور به عنوان یک عنصر در کرم های درمان مفاصل سفت بکار می رود. به همراه ترکیبات دیگر، آن یک درمان مؤثر برای درد مفاصلاست.
درمان آسم:

بوی کافور سفید  برای از بین بردن آسم ثابت شده است. استنشاق منظم آن تا حد زیادی می تواند مشکلات تنفسی را کاهش دهد.
تسکین مشکلات اسپاسم:

خواص ضد اسپاسم  آن برای آرام کردن اعصاب  استفاده می شود. این درد ناشی از گرفتگی یا اسپاسم در بدن کاهش می دهد.
سایر موارد استفاده دارویی:

جدای از این، کافور استفاده های دارویی دیگر نیز دارد عبارتند از تسکین سوختگی جزئی. همچنین، می تواند  برای درمان زگیل، نقرس، رماتیسم، بواسیر، و زخم های سرد از طریق استنشاق یا کاربرد موضعی درمان کند.

این استفاده های پزشکی از کافور بکار می برد. اما عوارض سمی خاص نیز دارد. مصرف آن در دوزهای بالا می تواند برای سلامتی مضر باشد و سبب ایجاد تشنج می شود.آنرا استفاده کنید ولی با احتیاط.

چرا کافور برای درمان گرممزاجی مناسب نیست

باوری میان برخی از مردم وجود دارد که مصرف خوراکی کافور را برای کاهش گرممزاجی و مدیریت هیجانهای دوران بلوغ در پسران و دختران مفید و موثر میدانند. آنها بر این باورند که اضافه کردن مقداری کافور به غذای بچهها در دوران بلوغ میتواند موجب کاهش هیجانات و تمایلات جنسی آنها شود و بحرانهای این گروههای سنی را کاهش دهد. روشی که دهها سال پیش در انگلیس برای کنترل هیجانات سربازان و دانشجویان انگلیسی در سربازخانهها و خوابگاههای دانشگاهی مورد استفاده قرار میگرفت اما  این شیوهای است که از دیدگاه بسیاری از متخصصان و کارشناسان در طب مدرن و سنتی شیوهای نامناسب با عوارض جانبی بسیار است و علاوه بر ایجاد اختلال در سیستم گوارشی و بروز اسهال، استفراغ و تهوع در مقادیر بالای مصرف موجب ابتلای فرد به آشفتگیهای ذهنی، بیهوشی و حتی مسمومیتهای شدید میشود.

کافور صنعتی خطرناک است

دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی درباره کافور میگوید: کافور یکی از مواد طبیعی است که در ترکیب برخی از داروهای طب سنتی مورد استفاده قرار میگیرد. از دیدگاه درمانگران طب سنتی کافور دارو است و در گروه داروهای درجه ۴ سرد محسوب میشود. علاوه بر این، این ماده سمی است و خوردن آن میتواند موجب سردمزاجی در مصرفکننده شود. مردم باید توجه داشته باشند که درصد زیادی از کافوری که امروزه در بازار وجود دارد کافوری است که ترکیبات شیمیایی در خود دارد و با آن کافوری که در منابع طب سنتی اشاره شده و مادهای به دست آمده از صمغ گیاه است تفاوتهایی دارد. بنابراین این کافور صنعتی و شیمیایی از کافور طبیعی خطرات بیشتری دارد و بهتر است افراد برای کاهش گرممزاجی در موارد لزوم با مشورت متخصص طب سنتی روشهای دیگری مانند رژیمهای غذایی و تدابیر غذایی طب سنتی را تجربه کنند. بهتر است در شرایطی که یکی از زوجین دچار مشکل گرممزاجی است یا نوجوانی در سن بلوغ است و گرممزاجی برایش مشکلاتی را به همراه دارد یا مانع از تمرکز او بر درسهایش میشود، به جای استفاده خودسرانه از گیاهان دارویی یا کافور خانوادهها با یک مشاور خانواده و متخصص طب سنتی مشورت کنند. بدون شک شیوههای بهتر و مطمئنتری برای کنترل گرممزاجی وجود دارد. 

منبع:

hidoctor.ir ، alodoctor.ir و ویکی پدیا

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme