خانه / سلامت / سلامت عمومی / خون و بیماری های آن

خون و بیماری های آن

خون و بیماری های آن

خون یک بافت زنده است و از دو بخش جامد و مایع ساخته شده است. بخش مایع که پلاسما نامیده می شوداز آب، نمک ها و پروتئین تشکیل شده است. بیش از نیمی از خون را پلاسما تشکیل می دهد.بخش جامد خون حاوی گلبول های قرمز، سفید و پلاکت ها می باشد.

[ File # csp6154066, License # 1598558 ] Licensed through http://www.canstockphoto.com in accordance with the End User License Agreement (http://www.canstockphoto.com/legal.php) (c) Can Stock Photo Inc. / fusebulb
گلبول های قرمز اکسیژن را از ریه ها به بافت ها و ارگانها انتقال می دهند. گلبول های سفید با آلودگی های بدن مبارزه می کنند و بخشی از سیستم دفاعی بدن هستند. پلاکت ها زمانی که قسمتی از بدن بریده می شود به لخته شدن خون کمک می کنند.محل ساخته شدن گلبول های خون مغز استخوان هاست. سلول های خون دائما در حال مرگ و میر هستند و بدن سلول های جدید ساخته و جایگزین آنها می کند.گلبول های قرمز حدود ۱۲۰ روز زنده می مانند. گلبول های سفید کمتر از یک روز و پلاکت ها حدود ۶ روز زنده هستند.

Blausen_0909_WhiteBloodCells
برخی از نا هنجاری های خون عبارتند از:

۱- ناهنجاری های مربوط به پلاکت ها: در این ناهنجاری ها ممکن است تعداد پلاکت ها بسیار کم باشد یا اینکه بسیار زیاد باشد. و در برخی موارد ممکن است پلاکت ها نقش خود را به طور مناسبی انجام ندهند. اگر تعداد پلاکت ها در خون کم باشد ممکن است فرد در معرض خونریزی ملایم تا شدید باشد. اگر تعداد پلاکت ها خیلی زیاد باشد فرد ممکن است در معرض خطر لخته شدن خون باشد. در موارد دیگر ناهنجاری های پلاکت ها برای مثال در بیماری Willebrand پلاکت ها نمی توانند به خوبی به هم بچسبند و یا نمی توانند به دیواره رگها متصل شوند.این موارد می تواند منجر به خونریزی شدید شود.
۲- آنمی: در این بیماری خون مقدار کافی انرژی به بافت های بدن انتقال نمی دهد. عامل اصلی بوجود آورنده این بیماری موجود نبودن مقدار کافی ان می باشد. بدن برای ساختن هموگلوبین به اهن نیاز دارد.هموگلوبین یک پروتئین غنی از آهن است که به خون رنگ قرمز می دهد. این پروتئین اکسیژن را از شش ها به بافتهای بدن انتقال می دهد. آنمی سه علت اصلی دارد: از دست دادن خون، فقدان تولید سلول های قرمز خون و سرعت بالای تخریب گلبول های قرمز خون. مواردی که ممکن است منجر به آنمی شود عبارتند از:
۱- پریود سنگین در خانم ها که خون زیادی از دست می دهند.
۲- بارداری.
۳- زخم معده
۴- سرطان قولون
۵- ناهنجاری های ژنتیکی.
۶- جیره های غذایی که مقدار کافی آهن ندارند.
۷- بیماری های خونی مانند آنمی داسی شکل و سرطان خون.

sickle_cell_01
۸- آنمی آپلاستیک که در آن سلول های مغز استخوان تعداد کافی سلول های خونی تولید نمی کنند.
۹- فقدان G6PD که یک بیماری ارثی مغلوب روی کروموزوم X است و باعث می شود کاهش سطح گلوکز ۶ فسفات دهیدروژناز می شود. آنزیم G6PD یکی از آنزیمهای موثر در تبدیل کربوهیدراتها به انرژی است. این آنزیم وظیفه محافظت گلبولهای قرمز در مقابل مواد سمی را نیز به عهده دارد.
۳- سرطان خون: مانند لوسمی و میلوما
لوسمی سرطلا گلبول های سفید خون می باشد. گلبول های سفید به بدن کمک می کنند تا با آلودگی های موجود مبارزه کند. در این بیماری مغز استخوان به طور غیر طبیعی گلوبل های سفید تولید می کنند به طوری که تعداد آنها بسیار زیاد می شوند. و برای خون انجام دادن کار آنهخا مشکل می شود.
میلوم‌ متعدد (میلوم‌ پلاسماسل‌، مولتیپل‌ میلوما) یک‌ بدخیمی‌ با منشأ پلاسماسل‌های‌ مغز استخوان‌. پلاسماسل‌ها در حالت‌ طبیعی‌ تولیدکننده‌ پادتن‌هایی‌ هستند که‌ به‌ تخریب‌ میکروب‌ها و محافظت‌ در برابر عفومنت‌ کمک‌ می‌کنند. میلوم‌ این‌ عملکرد طبیعی‌ را دچار اختلال‌ کرده‌ و بنابراین‌ بدن‌ قادر به‌ مقابله‌ مؤثر علیه‌ عفونت‌ نیست‌.
۴- ناهنجاری های Eosinophil که یک نوع از گلبول های سفید می باشند. در حالت طبیعی خون انسان تعداد زیادی از این سلول ها را ندارد. بدن ممکن است تعداد زیادی از این سلول ها را در پاسخ به موارد زیر تولید کند:
۱- بیماری های آلرژیک.
۲- شرایط پوستی.
۳- آلودگی های انگلی و قارچی.
۴- بیماری های خود ایمنی.
۵- برخی از سرطان ها.
۶- اختلالات موجود در مغز استخوان.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme