خانه / سایر مطالب / دنیای حیوانات / ده دایناسور دوست داشتنی تاریخ

ده دایناسور دوست داشتنی تاریخ

 ده دایناسور دوست داشتنی تاریخ

چه کسی دایناسورها را دوست ندارد و تاکنون درباره آنها مطالعه نکرده است ؟ اکثر انسان ها به موجودات ماقبل تاریخ و بخصوص دایناسور ها علاقه شدیدی دارند و دوست دارند که اطلاعات زیادی در مورد آنها داشته باشند.
در این مطلب ده دایناسور دوست داشتنی را به شما معرفی می کنیم که جزو محبوب ترین دایناسور های تاریخ به شمار می روند.

 

تیرانوسوروس رکس

ولاسیرپتر معروف به دزد چابک

ده دایناسور دوست داشتنی تاریخ

دایناسور های دوست داشتنی – ولاسیرپتور

ولاسیرپتر دایناسوری کوچک بود که وزنی بین ۷ تا ۱۵ کیلوگرم وزن داشت و مانند پرندگان امروزی پوشیده از پر بود . قد ولاسیرپتر از پوزه تا دم کمتر از یک متر بود و دارای سه انگشت و پنجه ای نوک تیز در هر دو دست بود . مغز این دایناسور نسبت به دایناسور های هم جثه ، بزرگتر بود و سر او مانند سر سوسمار ، باریک و دراز بود . ولاسیرپتر ۲۶ دندان داشت و توانایی گاز گرفتن های سریع و کشنده داشت .در سر پنجه پاهای این دایناسور انگشتی خنجر مانند به طول ۱۳ سانتی متر وجود داشت که بسیار خطرناک و کشنده بود .

همچنین دم سخت این دایناسور در حفظ تعادل فوق العاده به او کمک می کرد. یک خصوصیت در دم او وجود داشت و آن هم این بود که فقط می توانست دم خود را به چپ و راست تکان دهد و به بالا و پایین نمی توانست تکان دهد و باعث می شد که بتواند خیلی سریع حرکت کند و با شتاب بالا و ناگهانی مسیر خود را تغییر دهد.دو پای دزد چابک نیرومند بود و شاید برای پریدن هم از آنها استفاده می‌شد. دزد چابک همان طور که از نامش پیداست دایناسور فرز و چابکی بوده است . ولاسیرپتر در حدود ۷۱ تا ۷۵ میلیون سال پیش می زیسته است. محبوبیت این دایناسور وقتی بیشتر شد که در فیلم پارک ژوراسیک به عنوان موجودی سریع و باهوش و دست داشتنی به تصویر کشیده شد. قلمرو زندگی این دایناسور ها در چین ، روسیه و مغولستان بوده است.

براکیوسوروس یا براکیوسور

 

براکیوسور به معنی مارمولک دست دار نوعی دایناسور بود که در دوره ژوراسیک پسین و احتمالا کرتاسه پیشین زندگی می کرده . اندامهای جلویی این دایناسور از اندامهای عقبی او بلندتر بود و شاید دلیل انتخاب نام او نیز همین بوده باشد.این دایناسور یکی از بزرگترین جانورانی است که تاکنون شناخته شده است .

%d8%a8%d9%88%d8%b1%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%d9%88%d8%b1-1از شواهد بدست آمده از اسکلت های این دایناسور اینطور فهمیده شد که او دارای طولی حدود ۲۵ متر و قدی حدود ۱۳ متر بوده است. طبق گفته های سنتی حداقل وزن او ۱۵ تن و حداکثر نیز ۷۸ تن تخمین زده شده که البته منطقی به نظر نمی رسد و بر طبق یافته های استخوان شناسی احتمالا وزن او ۳۲ تا ۳۷ تن بوده باشد .

این دایناسور گیاه خوار بود و مغز بسیار کوچک و ساده ای داشت و ساختمان بدنی اش مانند زرافه های امروزی بود . بر روی جمجه این دایناسور سوراخ های زیادی وجود داشته که احتمالا برای کاهش وزن جمجمه مناسب بوده است .اگر براکیوسور خون گرم بوده باشد، ده سال زمان لازم داشته است تا به اندازه نهایی‌اش برسد.اگر خون سرد بوده باشد، بالای ۱۰۰ سال زمان لازم داشته است تا به اندازه نهایی‌اش برسد.به عنوان یک حیوان خون گرم، انرژی روزانه مورد نیاز براکیوسور بسیار زیاد بوده است.احتمالاً نیاز داشته است تا هر روز تقریباً ۱۸۲ کیلوگرم غذا بخورد.اگر براکیوسور یک حیوان کاملاً خون سرد یا یک حیوان خون گرم غیر فعال بوده باشد، به غذایی به مراتب کمتر برای برآورده کردن نیاز انرژی روزانه‌اش نیاز داشته است.

آنکیلوسور 

آنکیلوسورآنکیلوسور دایناسوری از تیره خمیده خزندگان بود. حیوان بزرگی که طولش بین ۶ تا ۱۲ متر بوده و وزنی بین ۳ تا ۸ تن و حداکثر ارتفاع ۳ متر . اندازه نر ها کمی بزرگتر از ماده ها بود و گاهی تا حدود ۱۳ متر طول و ۱۲ تن وزن نیز می رسیدند. در دم این دایناسور زائده ای توپی شکل وجود داشت که از آن برای ضربه زدن به دشمنان و دفاع از خود استفاده می کرد.

دیلوفوساوروس یا دیلوفوسور

%d8%af%db%8c%d9%84%d9%88%d9%81%d9%88%d8%b3%d9%88%d8%b1

این دایناسور شبیه به ولاسیرپتر بود و بدلیل دو عدد زائده کاکلی شکل که بر روی سرش وجود دارد نام آن را دایناسور کاکل دار گذاشته اند . همچنین کاکل این موجود یکی از مشخصه های جنسی او بود و از روی آنها میشد جنسیت جانور را تشخیص داد . این دایناسور طولی حدود ۷ متر و ارتفاعی گاه تا ۲٫۵ متر و وزنی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم داشته است .

 پاکی‌سفالوسور

پاکی-سفالوسورپاکی‌سفالوسور یکی از نادر ترین گونه دایناسورها بوده که تا کنون فسیل ها و استخوان های کمی از این جانور بدست آمده است . این دایناسور دوست داشتنی سری گنبدی شکل داشته و به مارمولک سر ضخیم معروف است و سرش مانند زره می مانند و با سرش به گفته محققان در نزاع های درون گونه ای استفاده می کرده و با هم نوعان خود زور آزمایی می کرده است . سر این جانور سلاحی بسیار مهلک و بشدت خطرناک برای دشمنان بوده است . اولین فسیل این جانور در مونتانا یافت شده است . قد این جانور به احتمال زیاد در حدود ۳ متر و طولش ۴٫۵ متر و وزنش نزدیک به نیم تن بوده است .

دیپلودوکوس

نام این دایناسور از دو واژه یونانی دیپلو به معنی دوتایی و دکس به معنی تیرک است و این اسم از استخوان دوشاخه‌ای زیر دم این حیوان گرفته شده است. نخست تصور بر این بود که این نوع استخوان‌بندی در این گونه خاص یعنی دیپلودکس بی‌نظیر است. اما بعداً در دیگر اعضای خانواده دیپلوسوریدها و حتی غیر دیپلوسوریدها مانند مامنچیسور نیز یافت شد.

این دایناسور در غرب قاره آمریکای شمالی و در پایان دوره ژوراسیک زیست می‌کرد. دیپلودوکوس به راحتی میان دایناسورهای هم شکل خود که دارای گردن و دم دراز و چهار پای تنومند هستند، قابل شناسایی است. سال‌های بسیار زیادی به عنوان بلندترین دایناسور شناخته می‌شد. اندازه بزرگش مانع شکار شدنش توسط درندگانی مثل آلوسور و سراتوسور می‌شده است. بقایای فسیل این دایناسورها با دیپلودوکوس در یک لایه پیدا شده است که نشان می‌دهد آنها در یک زمان زندگی می‌کردند.

ارتفاع این دایناسور حدود ۳۳ متر و طولش حدود ۵۴ متر بوده است و وزنش بسیار سنگین بوده و گاهی تا ۳۰ تن نیز می رسیده است .

اسپینوساروس یا اسپینوسور

اسپینوساروس

اسپینوساروس

اسپینوساروس بزرگترین دایناسور گوشتخوار تاریخ که گاهی قدش تا ۶ متر و طولش تا ۱۸ متر و وزنش تا ۲۰ تن می رسیده است . این دایناسور حتی از تی‌رکس و جیگانوتوسور نیز بزرگتر بوده‌است. به طوری که طول آن به ۱۸ متر و بلندی آن به ۶ متر می‌رسیده‌است و وزن آن نیز ۱۶ تا ۲۱ تن بوده‌است.البته این موضوع کمی عجیب است زیرا در دوره های مختلف دیرینه شناسی معمولاً تنها یک گوشتخوار بزرگ وجود دارد ولی در زمان این دایناسور دایناسور گوشتخواری به بزرگی تی رکس به نام کارکارودونتوسور زندگی میکرد. این طور توجیه میشود که شکار های این دایناسور با شکار های تی رکس کاملاً متفاوت است ،برای مثال این دایناسور ماهی و تروسور میخورده در حالیکه شکار تی رکس معمولاً آنکایلوپلکس ها بزرگ بوده است.

استگوسور

استگوسور

استگوسور

یکی از دایناسور های دسته استگورید های زره پوست است و در دوره ژوراسیک پسین یعنی حدود ۱۴۵ تا ۱۵۵ میلیون سال پیش در آمریکای شمالی می زیسته . به خاطر وجود زائده هایی بر روی کمر این دایناسور نام آن را دایناسور سقفی گذاشته اند . این خصیصه شناسایی استگوسور را خیلی راحت کرده است . زائده های میخ دار دم و پشت این جانور احتمالا وسیله ای برای دفاع و ضربه زدن به دشمن و همچنین صفحه پشت این جانور وسیله ای برای کنترل گرما بوده است .

استگوسور ها به طور میانگین حدود ۹ متر طول و ۴ متر ارتفاع داشته‌اند ٫ , وزن آنها نیز در حدود ۵ تن بوده است.

تریسراتوپس

تریسراتوپستریسراتوپس یا سه شاخ چهره دایناسوری شاخدار و گیاه خوار بوده و با وزنی حدود ۵ تا ۱۰ تن و طولی ۸ متری و ارتفاع ۳ متری چثه ای متوسط در میان دایناسور های گیاه خوار داشته است . این دایناسور در دوره کرتاسه یعنی حدود ۶۵ تا ۶۸ میلیون سال پیش می زیسته است .تریسراتوپس یکی از آخرین دایناسورها بوده که قبل از رویداد عظیم انقراض دوران سوم کرتاسه تکامل یافتند .وجود یک یقیه بزرگ استخوانی و سه شاخ روی بدن چهارپای بزرگش، و شباهت‌هایش با کرگدن‌های امروزی، باعث شده تریسراتوپس یکی از شناخته‌ترین دایناسورها باشد. احتمالاً تریسراتوپس از دو شاخ بلندش بعنوان سلاح در برابر تیرانوسور و عشق‌بازی (مانند گوزن) و چیره شدن بر رقبا استفاده می‌کرده‌است.این دایناسور روی چهارپای محکم و ستون مانندش راه می‌رفته‌است. بخصوص دو پای جلویی‌اش قوی تر بودند چون باید وزن سر بسیار سنگین‌اش را تحمل می‌کردند. تریسراتوپس‌ها بزرگترین دایناسورهای سه شاخ بوده‌اند که احتمالاً در دسته‌های بزرگ، مانند فیل‌های امروزی، زندگی می‌کردند.

تیرانوسوروس

دایناسور دوست داشتنی - تیرانوسوروس رکس

دایناسور دوست داشتنی – تیرانوسوروس رکس

تیرانوسوروس به معنایی مارمولک ستمگر در دوره کرتاسه می زیسته و با نام علمی تی رکس نیز شناخته می شود . این جانور یکی از بزرگترین درندگان تاریخ بوده است و طولی حدود ۱۳ متر و ارتفاع ۵ متر و وزنی معادل ۱۷ تن داشته است و تا ۲۰ تن هم می رسیده . این دایناسور قاتل اصلی دایناسور های اردک منقار و تریسراتوپس بوده است .

تا کنون حدود ۳۰ قطعه فسیل از تی‌رکس پیدا شده است که اکثر آن‌ها کامل‌اند. یکی از نمونه‌های کامل آن در موزه ژوراسیک آستوریاس در اسپانیا نگهداری می‌شود. حدود صد سال از کشف تیراناسوروس رکس می‌گذرد و از آن زمان این حیوان از درنده ترین ٫ بزرگترین و قویترین موجودات تاریخ به شمار می‌آید. تی رکس بیش از ۱۸ تن وزن داشت و هنگامی که این حیوان بزرگ حمله را شروع می‌کرد هیچ چیز نمی‌توانست مانع او شود.تی رکس قویترین قدرت آرواره در تاریخ موجودات خشکی زی را داشته و تنها قدرت آرواره اش از مگالودون بزرگترین و قدرتمند ترین شکارچی تاریخ اقیانوس ضعیف تر بوده است. طول دندان های تیرکس معمولاً ۲۵ تا ۴۰ سانتی متر بوده ولی جدیداً دانشمندان دندان های از این هیولا کشف کرده اند که طولشان حتی از ۵۰ سانتی متر نیز بیشتر است. بسیاری از دانشمندان این هیولای ضد تانک را قویترین حیوان تاریخ این عالم می دانند.

 

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme