خانه / سلامت / ورزش و تندرستی / راه های افزایش وزن اصولی

راه های افزایش وزن اصولی

آیا شما از آندسته افرادی هستید که به دنبال افزایش وزن هستید ؟ آیا انواع قرص ها و کپسول های چاقی را استفاده کرده اید و نتیجه نگرفته اید ؟ آیا از داروهای گیاهی متعدد استفاده کرده اید ولی بدون نتیجه مانده اید ؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا مثبت است ابتدا باید این را بدانید که آیا اصلا بدن شما نیاز به افزایش وزن دارد یا خیر ؟

ابتدا بررسی کنید که بدن شما در چه شرایطی است و آیا واقعا کمبود وزن دارید یا فقط فکر می کنید که لاغرید ؟ یکی از شاخص های سنجش چاقی و لاغری روش تخمینی Hamwi می باشد . با استفاده از فرمول زیر شاخص بدنی خود را محاسبه کنید و اگر دیدید که کمبود وزن دارید ادامه مطلب را بخوانید .

روش تخمینی Hamwi:

در این روش وزن ایده آل برای مردان و زنان به صورت زیر محاسبه می شود .

وزن ایده آل در مردان : ۴۸ کیلو گرم + یک کیلوگرم به ازای هر یک سانتی متر قد بیشتر از ۱۵۰ سانتی متر

مثال : فرض کنید شما مردی هستید که دارای قد ۱۶۵ سانتی متر می باشید . وزن ایده آل برای شما به صورت زیر محاسبه می شود :

مردان

یعنی وزن ایده آل مردی با قد ۱۶۵ سانتی متر برابر است با ۶۳ کیلوگرم .

وزن ایده آل در زنان: ۴۵ کیلو گرم + ۰٫۹ کیلوگرم به ازای هر یک سانتی متر قد بیشتر از ۱۵۰ سانتی متر

مثال : فرض کنید شما زنی هستید که دارای قد ۱۶۵ سانتی متر می باشید . وزن ایده آل برای شما به صورت زیر محاسبه می شود :

2

یعنی وزن ایده آل زنی با قد ۱۶۵ سانتی متر برابر است با ۵۸٫۵ کیلوگرم .

حال اگر وزنی که برای شما بدست می آید با توجه به جنسیت تان ، اگر کمتر از شاخص بود یعنی می توانید که وزن خود را بالا ببرید .

حال به سراغ راه های افزایش وزن برویم :

اکثر راه هایی که در زندگی روزمره برای افزایش وزن می شنویم مانند پودر های چاقی ، قرص های چاقی و … فریبی بیش نیستند و چه بسا عوارضی سخت و جبران نشدنی بر بدن شما خواهند داشت پس اگر به این فکر هستید که با این راه ها وزن خود را بالا ببرید سخت در اشتباهید . طبق گفته پزشکان و نتایج بررسی های بدست آمده تنها راه افزایش وزن ، از طریق افزایش میزان کالری به مقداری بیش از مقدار مورد نیاز بدن است .

نکته : برای آنکه یک کیلو چربی در بدن ذخیره شود دریافت ۷۷۰۰ کالری اضافه بر نیاز بدن لازم است . بنابراین بطور مثال شما که ۶۰ کیلو وزن دارید و باید ۱۸۰۰ کالری در روز غذا مصرف نمائید روزانه ۲۹۰۰ کالری ( یعنی ۱۱۰۰کالری در روز بیشتر ) مصرف نمائید ، در هفته یک کیلو چاق می شوید .

محاسبه کالری مورد نیاز بدن

راه های متفاوتی برای تشخیص میزان کالری مورد نیاز روزانه بدن وجود دارد که ما در این قسمت یکی از آنها را به نان فرمول ”هریس بندیک” را برای شما انتخاب کرده ایم. این فرمول یکی از آسانترین راه های محاسبه فرایند بنیادین متابولیک است (BMR ). عوامل مهم در این فرمول عبارتند از: جنسیت، وزن بدن (به کیلو )، قد (به سانتی متر)، و سن. فرمول مذکور به این شکل است.

(سن × ۸٫۶) – ( قد × ۵ ) + ( وزن × ۱۳٫۷ ) + ۶۶ = MRM

به عنوان مثال:

۱- مرد: ۶۶

۲- وزن ۷۵ کیلو : ۱۰۲۷٫۵ = (۷۵ × ۱۳٫۷)

۳- قد ۱۷۵ سانتی متر : ۸۷۵ = (۱۷۵ × ۵ )

۴- سن ۲۸ سال : ۱۹۰٫۴ = (۲۸ × ۶٫۸ )

مرحله ۱ تا ۳ و بعد هم مرحله ۴ را از مجموع کم کنید که رویهم می شود ۱۷۷۸٫۱

پس با توجه به گفته های بالا تنها روش اصولی و بدون عوارض برای چاقی یا به عبارتی بهتر افزایش وزن این است که به بدن خود کالری بیشتری برسانیم . اما شاید بگویید که نمی شود . حتما می گویید که اشتها ندارید یا هر کاری می کنید غذا از گلویتان پایین نمی رود . ایرادی ندارد ، ما به شما روش افزایش اشتها را یاد می دهیم بدون کوچکترین آسیبی .

راه های افزایش اشتها :

۱٫ استفاده از شربت های مولتی ویتامین

همانطور که می دانید مصرف ویتامین ها باعث افزایش اشتها می شود پس به یاد داشته باشید که اگر می خواهید اشتهایتان زیاد شود حتما از مولتی ویتامین ها استفاده کنید . شربت های مولتی ویتامین فراوانی در داروخانه ها وجود دارند که تقریبا ترکیب های یکسانی دارند و می توانید از آن ها استفاده کنید .

۲٫ ورزش

با ورزش کردن بدن انسان انرژی مصرف می شود و بالطبع باعث می شود که به انرژی نیاز پیدا کند و سپس هورمون هایی در بدن آزاد می شوند که باعث میل به غذا می شوند و اشتهای انسان را افزایش می دهند ، پس فراموش نکنید که ورزش را در برنامه خود بگنجانید . ورزش بدنسازی برای افزایش وزن بیشترین تاثیر را خواهد داشت .

۳٫ کاهش استرس و مشغول نکردن ذهن

یکی از علل کاهش اشتها فکر کردن بیش از حد به یک موضوع است که باعث می شود اشتهای انسان از بین برود . پس سعی کنید نیم ساعت قبل از خوردن غذا ، فکر خود را آزاد ساخته و به چیزی چز یک غذای خوشمزه فکر نکنید .

۴٫ مصرف سبزیجات

همیشه سعی کنید در هنگام غذا خوردن از سبزیجات فراوان استفاده کنید چون هم عمل هضم را بهبود می بخشند هم با عطر و طعمی که دارند باعث افزایش اشتها می شوند

با رعایت این راه ها مطمئن باشید در کمتر از دو هفته شاهد افزایش وزن خود خواهید بود پس نیازی به هزینه های سنگین یا داروهایی که با ان ها آشنایی ندارید نیست . فقط کافیست که کمی بر روی این مسائل سختگیر باشید تا به نتیجه برسید .

ناگفته نماند که من نیز دچار کمبود وزن شدیدی بودم ولی با رعایت همین موارد و مصرف روزانه شربت های مولتی ویتامین در عرض دو هفته ۵ کیلو افزایش وزن پیدا کردم و سپس با رعایت برنامه اکنون در وزن ایده آل خود هستم و دیگر طعم لاغری رو نچشیدم . امیدوارم به دردتون بخوره . 😉

تمام عیار

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme