خانه / سلامت / روانشناسی / راه های کنترل شهوت و غرایز جنسی

راه های کنترل شهوت و غرایز جنسی

فکر کردن در مورد مسائل شهوانی، چه حکمی دارد و چگونه می توان این افکار را کنترل کرد؟

امروزه بسیاری از روان شناسان، نقش افکار و باورها را در شکل گیری هیجانات و رفتارها، غیر قابل انکار می دانند و رفتارها و هیجدممانات انسان را معلول افکار وی می دانند. از این رو، باورهای غلط مبتنی بر این افکار را موجب شکل گیری اختلالات مختلف می دانند و بر این اساس، دیدگاه های معروفی شکل گرفته که دیدگاه شناختی و شناختی رفتاری از این دسته اند. برخی معتقدند که شناخت ها، باورها وافکار ما، تعیین کننده رفتارهای ماست و برای درمان اختلالات روانی، چاره ای نداریم؛ جز این که افکار غلط را اصلاح کنیم. افکار صحیح منشأ رفتار های هنجار و معقول می باشند و افکار منفی، فرد را به چالش می کشند و به همین جهت، کنترل افکار در پیش گیری و درمان انحرافات اخلاقی، نقشی اساسی دارد.

آموزه های دینی

در آموزه های دینی نیز کنترل فکر، مهم ارزیابی شده و نقش آن در شکل گیری رفتار مورد تأکید قرار گرفته است. این افکار، منجر به شکل گیری هیجانات شده وقلب انسان را به تسخیر وسوسه ها در آورده و محبت الهی را از دل انسان می زداید. قرآن کریم می فرماید: خداوند برای هیچ کس، دو دل در درونش نیافریده است و خداوند، مؤمنان واقعی را چنین توصیف می کند: مؤمنان واقعی، بیشترین محبت و عشقشان برای خداست. بنابراین، اگر محبت غیر خدا در دل انسان جای بگیرد، کم کم محبت خدا از آن دل رخت بر می بندد.

نظرات فقیهان

از نظر فقیهان، افکار وسوسه آمیز، به دو صورت زیر است:

الف. گاهی بدون تحریک شهوت وقصد گناه می باشد که اصل این قضیه، امری طبیعی است و تا مادامی که منجر به گناه نشود، معصیت محسوب نمی شود.

ب. گاهی همراه با تحریک شهوت صورت می گیرد که همه مراجع [به جز آیت الله العظمی خامنه ای] می گویند: فکر و تخیلات شهوانی، به تنهایی حرام نیست؛ مگر آن که به کار حرامی منجر شود و آیت الله خامنه ای می گوید: بنابر احتیاط [واجب] انسان باید از این کار خودداری کند.

راه های کنترل شهوت

برای رهایی از انحرافات اخلاقی و شهوانی، نکات زیر، ضروری است:

۱٫ از شیوه های انزجار درمانی (شرطی سازی انزجار آور) استفاده کنید؛ یکی از روش های درمان در روان شناسی، روش درمانی بیزاری آور است. در این شیوه با استفاده از مجاورت یک محرک بیزار کننده و درد آور با رفتار یا فکر مورد ابتلا، کم کم نسبت به آنها بیزاری پدیدآمده، منجر به ترک می گردد که برای این شیوه، به دو صورت زیر می توان عمل کرد:

الف. کش شوک؛ کش نازکی را به مچ یا بازوی خود ببندید و هنگام هجوم افکار منفی، چندین بار بکشید و رها کنید؛ تا درد شدیدی ایجاد شود و افکار و تحریکات انحرافی، خاموش شود.

ب. تصاویر ذهنی؛ لذت کاذب افکارمنفی را با یک امر منزجر کننده ذهنی، مانند یک صحنه تهوع آور، تصور کنید، این امر به مرور، موجب بیزاری از این افکار می شود.

۲٫ از تکنیک ذهن گرایی استفاده کنید؛ بدین صورت که خاطرات خوشی(ترجیحاً معنوی، مثل یک سفر زیارتی) را همیشه در ذهن یا با صورت مکتوب داشته باشید یا عوارض افکار منفی رانوشته و همواره مطالعه کنید و هر وقت این افکار به سراغتان آمد، با مطالعه خاطرات خوشایند یا عوارض این افکار یا درگیر کردن ذهن با این امور، افکار آسیب زا را ازحیطه ذهن خود خارج کنید.

۳٫ مشتتان را به زمین بزنید؛ تا فکر شما از این موضوع منحرف شود و با گفتن ذکر «لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم»، محل خلوت را ترک و خود را به کاری سرگرم کنید. در این جور مواقع، گفت وگو با دوستان، مشارکت در عبادت های جمعی (مثل جلسات دعا و نماز جماعت) مفید است.

۴٫ به نماز و دعا و نیایش رو آورید؛ نماز را به پا دار که همانا نماز، انسان را از پستی و پلیدی باز می دارد. دعا کن که شفای همه دردها در دعاست. الکسیس کارل، روان شناس غربی می گوید: نیاش در روح و جسم، تأثیر می گذارد و احساس عرفانی و اخلاقی را تقویت می کند. در چهره کسانی که به نیاش می پردازند، حس وظیفه شناسی، کم شدن حسد و شرارت نسبت به دیگران، مشاهده می شود. نیایش، باعث صفای دل، متانت رفتار، استعداد هدایت وآمادگی برای پذیرش حق و راضی بودن به رضای پروردگار می شود.

۵٫ از دیدن تصاویر تحریک کننده (اعم از نگاه به نامحرم یا تصاویر و فیلم های محرک)، اجتناب کنید؛ زیرا این تصاویر، در شکل گیری افکار انحرافی و در نتیجه انحرافات اخلاقی، نقش مهمی دارند. برخی تحقیقات نشان داده اند که این تصاویر، نه تنها افکار را درگیر می کنند، بلکه عادت به آنها، باعث شکل گیری وسواس فکری شده، فرد را از کنترل بر افکارش، عاجز می سازند و به همین دلیل، در روایات دینی، نگاه به نامحرم، تیر مسمومی از تیرهای شیطان معرفی شده است و در تعبیر دیگری، چشم، جاسوس و دیده بان دل معرفی شده است. امام رضا علیه السلام می فرماید: نگاه به زنان نامحرم، حرام شده است؛ زیرا تحریک مردان را در پی دارد و آن هم منجر به تباهی وفساد وگرفتار شدن در حرام الهی است. بدین جهت، حذف محرک های دیداری، نقش مهمی در کنترل افکار و انحرافات اخلاقی دارد. شاعر چه زیبا سروده است: از دل برود، هر آن چه از دیده برفت.

۶٫ کار و اشتغال و پر کردن اوقات فراغت را جدی بگیرید؛ امام علی علیه السلام می فرماید: اگر نفس را به کاری مشغول نکنی، او تو را به کاری مشغول می کند. هنگامی که انسان مشغول است، فکر و خیالش درگیر است وفرصت پرداختن به تحریکات شیطانی را ندارد. شهید مطهری می فرماید: کار، باعث جلوگیری از گناه ومعصیت می شود؛ زیرا انسان با طبیعت، در حال مبادله است و از آن انرژی و نیرو می گیرد و این انرژی و نیرو باید در جایی مصرف شود و در غیر این صورت، انسان را به گناه و ناهنجاری می کشاند و بهترین مجرای صرف انرژی متراکم در انسان، کار وفعالیت بدنی وروانی است. ۷٫ ورزش کنید؛ ورزش در سلامت و پیشگیری از بیماری ها و انحرافات، نقش مهمی را بازی می کند و موجب افزایش امید به زندگی و از همه مهم تر، تعدیل غرایز جنسی و جلوگیری از انحرافات اخلاقی است. ورزش، باعث نشاط و شادابی بدن است و انسان را از نظر روحی و روانی، سرزنده و شاداب می کند و موجب تقویت اراده وعزت نفس انسان و پویایی آن می گردد. کسی که از اراده ای قوی و روانی شاداب و عزت نفسی بالا برخوردار باشد، کنترل بیشتری بر افکار و هیجانات خود دارد. امام صادق علیه السلام ورزش را یکی از عوامل ایجاد نشاط و شادابی معرفی کرده است. ورزشکاران معمولاً نسبت به افراد کم تحرّک، اضطراب و افسردگی کمتری احساس می کنند و آرامش بیشتری دارند و یکی از علل شکل گیری افکار و انحرافات، اضطراب و عدم تعادل عاطفی است.

۸٫ از آب سرد استفاده کنید؛ دوش با آب سرد، به ویژه شستن بدن با آب سرد، در کنترل غریزه جنسی و تعدیل آن، نقش مهمی دارد. کاری کنید که همه اعضای بدن بتوانند تعادل طبیعی خویش را حفظ کنند. برای این منظور، اعضای بدن خود را در هر روز، چند بار با آب سرد، شست وشو دهید و از این طریق، قوه خیال وفکر خود را از توجه به شهوات، بازداشته، باعث آرامش اعضای خود شوید.

۹٫ از تنهایی پرهیز کنید؛ یکی از زمینه های انحرافات اخلاقی، تنهایی است. در چنین شرایطی، افکار شیطانی به انسان هجوم آورده، به دنبال این افکار رفتارهای نامعقول بروز می کنند. به همین دلیل، تا کاملاً خواب بر شما غلبه نکرده، به رختخواب نروید؛ چون خلوت قبل از خواب، مهم ترین پناهگاه افکار منفی است. مطالعه قبل از خواب (به ویژه مطالعه کتاب های مذهبی)، نقش سازنده ای در کنترل افکار دارد.

۱۰٫ تصاویر حرم اهلبیت و روایات شریف از ایشان را در اتاق خود محل دیدتان نصب کنید؛ تا به محض هجوم افکار شیطانی، با سلام بر اهلبیت علیهم السلام و توجه به آنها خود را از این افکار برهانید.

منبع: سایت حوزه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme