خانه / سرگرمی / ضرب المثل / ضرب المثل علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

ضرب المثل علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

ضرب المثل علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد در مواقعی بکار می‌رود که شخص با برنامه ریزی درست می‌تواند از حوادث پیشگیری کند.
روزی روزگاری پیامبری بر قومی نازل شد این پیامبر خدا سالیان سال در جهت تبلیغ دین و دینداری مردمش تلاش کرد. ولی هرچه بیشتر تلاش می‌کرد، مردمش کمتر قدر و اهمیت زحمات او را درک می‌کرد. آنها دستورات الهی را عمل نمی‌کردند. درنهایت خداوند عذابی را بر این قوم نازل کرد. مردم این قوم دچار دردی لاعلاج می‌شدند. و در اثر این درد گروه گروه از بین می‌رفتند. گروهی از بزرگان این قوم نزد پیامبر رسیدند و خواستند راه چاره را به آنها نشان دهد. پیامبر فرمودند: به خدا ایمان آورید و به دستوراتش عمل کنید. و از رفتار گذشته خود توبه کنید تا از عذاب الهی در امان باشید. بزرگان این دستورات را به مردم قوم خود گفتند: عده‌ای پذیرفتند و بدان عمل کردند و گروهی هم گفتند: اگر این طور که تو می‌گویی رفتار کنیم چه لذتی از دنیا می‌بریم و برای چه زنده‌ایم؟
هرچه پیامبر این قوم و بزرگانشان به این عده نصیحت کردند و گفتند «مردم علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. اگر توبه نکنید بلا که نازل شد دیگر مهلت این کار را ندارید» فایده نداشت و به اعمال زشت خویش ادامه می‌دادند. تا وقتی که عذاب الهی بر آنها نازل شد و این قوم را به جز عده‌ای معدود که توبه کرده و به خدا ایمان آورده بودند از بین برد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme