علت تغییر فصل ها

نجوم – علت تغییر فصل ها

علت اصلی بوجود آمدن فصل ها، کج شدن محور زمین از حالت قائم می باشد. محور زمین با زاویه بین ۲۳/۵ درجه تا حالت قائم نسبت به سطح مدار زمین کج می شود. به عبارت دیگر صفحه استوا با زاویه ۲۳/۵ نسبت به دایره البروج بردبار می شود. نتیجه این امر این است که ارتفاع خورشید در موقع ظهر در طول سال بسته به تغییر موقعیت خورشید روی دایره البروج است. به عنوان مثال در اعتدال ها (۲۱ مارس) و (۲۱ سپتامبر ) خورشید روی استوای سماوی است. وقتی که از استوای زمین به آن نگاه می شود خورشید به صورت عمود بر سر شما می تابد در حالی که در قلب تابستان (۲۱ژوئن) خورشید در ۲۳/۵ درجه شمالی استوای سماوی است و به طور عمود بالای سر راس السرطان است. شش ماه بعد خورشید ۲۳/۵ درجه جنوب استوای سماوی است. نتیجه این امر این است که ارتفاع خورشید در نیمروز در طول سال به اندازه ۴۷ درجه تغییر می کند.

اعتدال ها و انقلاب های زمین

اعتدال ها و انقلاب های زمین

هرچه ارتفاع خورشید در آسمان زیاد تر باشد، در روی سطح زمین گرمای بیشتری احساس می شود و به تدریج که سال می گذرد درجه حرارت متوسط با ارتفاع خورشید تغییر می کند و چهار فصل را به وجود می آورد.

پیدایش فصل ها

پیدایش فصل ها

اعتدال ها:

انحراف محور زمین در اول مهرماه و اول فروردین تاثیری بر چگونگی تابش نور خورشید به نیمکره شمالی و جنوبی زمین ندارد و هر دو نیمکره به یک اندازه نور خورشید را دریافت می‌کنند. در این دو روز، در همه جای زمین، طول روز و شب مساوی و برابر ۱۲ ساعت است. به این دو روز اعتدال بهاری و اعتدال پاییزی می‌گویند. زمانی که در نیمکره شمالی اعتدال بهاری است، در نیمکره جنوبی اعتدال پاییزی است.

فصل های سال

فصل های سال

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme