خانه / سایر مطالب / علوم دامی / اسکلت پرندگان و بررسی خصوصیات آن

اسکلت پرندگان و بررسی خصوصیات آن

اسکلت پرندگان و بررسی خصوصیات آن

سبکی قابل ملاحظه اسکلت پرندگان که در عین حال با قدرت و استحکام غیر قابل تصوری همراه است از مشخصات اساسی استخوان بندی این جانوران است. استخوان های قوی و سبک پرندگان طوری به یکدیگر می پیوندند که اسکلتی محکم و قابل انعطاف به وجود می آورد. بیشتر استخوان های پرندگان تو خالی و پر از هوا می باشد. در حالی که استخوان های پستانداران تو پر و یا پر از مغز استخوان می باشند. به همین دلیل استخوان های پرندگان بسیار سبک است. علاوه بر این عده زیادی از استخوان های پرندگان به طور قابل ملاحظه ای نازکند.

اسکلت پرندگان

 

استحکام استخوان های پرندگان:

مهندسین کشف کرده اند که تیر های توخالی استحکام بیشتری نسبت به تیرهای توپر با همان وزن دارند. این مسئله در مورد استخوان های پرندگان نیز صحیح می باشد. علاوه بر این سبکی و بزرگی استخوان ها باعث می شود که سطح ارتباط عضله با استخوان زیاد شده و قدرت پرواز را در این جانوران به وجود می آورد.

شباهت اسکلت پرندگان با پستانداران:

گرچه به ظاهر اختلاف فاحشی بین پرندگان و پستانداران وجود دارد، اما اصولا طرح کلی اسکلت در کلیه مهره داران یکسان است و بعدا به علت سازش با محیط و نوع حرکت تغییراتی در آن به وجود آمده است. مثلا دست پرندگان برای اینکه بتوانند پرواز کنند به بال تبدیل شده است.

انعطاف اسکلت پرندگان:

گرچه اسکلت پرندگان محکم و غیر قابل انعطاف است ولی گردن این جانوران حالت استثنایی دارد. پرندگان معمولا گردنشان به خوبی و آسانی دارای قدرت انعطاف است و به جهات مختلف حرکت می کند. با همین خاصیت معمولا این جانوران قادرند که حوزه دید وسیعتری داشته باشند. بعضی از پرندگان مانند جغد آنقدر گردن خود را می چرخانند که می توانند پشت سر خود را ببینند. به همین دلیل مرغانی مانند درنا در حین پرواز جهات مختلفی را دیده و به سرعت می توانند تغییر مسیر دهند.

علت انعطاف بسیار زیاد گردن پرندگان:

عامل اصلی این خاصیت تعدد و زیادی مهره های گردن می باشد. در پستانداران حتی زرافه تعداد مهره های گردن ۷ عدد است. در حالی که پرندگان به طور متوسط ۱۴ عدد مهره در گردن خود دارند. در قو مهره های گردن به ۲۳ می رسد. زیاد بودن مهره های گردن پرندگان باعث می شود که بتوانند سر و گردن را مانند مار در جهت های مختلف به حرکت درآورند.

چرخش گردن پرندگان

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme