خانه / سلامت / کودکان / عوارض تکان دادن نوزاد

عوارض تکان دادن نوزاد

عوارض تکان دادن نوزاد

گریه تنها راه ارتباطی بین نوزاد و والدین می باشد که از این طریق نیازهای خود را به والدین اطلاع می دهد. در مواردی گریه شدید کودک باعث می شود تا افراد برای ساکت کردن کودک او را به شدت تکان می دهند غافل از اینکه این حرکت می تواند عواقب خطرناکی به همراه داشته باشد. تکان های شدید می تواند باعث وارد آمدن آسیب های خطرناکی به مغز کودک شوند که معمولا علامت خاصی نیز بروز نمی کند.

بسته به اینکه این عمل به چه میزان باشد مقدار آسیب وادره به مغز نیز متفاوت می شود. ولی آسیب های کم اهمیت تر مانند بیحالی کودک، زودرنج بودن کودک، کاهش اشتهای کودک و در برخی موارد استفراغ و در مواردی با شدت آسیب بیشتر مانند وارد آمدن آسیب به بینایی و یا حتی شکستن استخوان ها از عوارض تکان های شدید وارده بر کودک می باشد.

 

زمانی که کودک به شدت تکان داده می شود در اثر تکان های شدید وارده به سر مغز کودک در درون جمجمه به طرف جلو و عقب رفته و موجب اییجاد خونمردگی و یا خونریزی مختصر مغزی می شود که می تواند عواقب وخیمی به همراه داشته باشد.

تکان شدید کودک

در اثر این آسیب های وارده به مغز کودک عوارضی مانند کم اشتهایی و تندخویی بروز می کند و باعث می شود کودک به خوبی شیر نخورد و رشد کودک کم شود و عوارض عصبی به طور وسیعی در او بوجود بیاید.

آسیب هایی که می تواند در اثر تکان های شدید به کودک وارد شود عبارتند از:

  • تورم مغز
  • ایجاد خونریزی در چشم
  • بوجود آمدن لخته خون در سطح بین مغز و جمجمه

در کودکان زیر یک سال سر کودک نسبت به بدن او بزرگتر است و از آنجا که گردن کودک در این سن نیز بسیار ضعیف بوده و نمی تواند کنترل حرکات سر را نبز در اختیار داشته باشد توصیه می شود از تکان دادن شدید کودک و یا پرتاب کردنا و به هوا جدا خودداری کنید. در هنگام بلند کردن کودک و در آغوش گرفتن او حتما دست خود را زیر سر کودک حمایل کنید.

 

 

 


من

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme