خانه / اخبار روز / اخبار خودرو / مذاکرات خودروسازان ایرانی و چک برای تولید مشترک

مذاکرات خودروسازان ایرانی و چک برای تولید مشترک

مذاکرات خودروسازان ایرانی و چک برای تولید مشترک

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و «ویتخ فیلیپ» نایب‌رییس مجلس نمایندگان جمهوری چک در دیداری، بر پیگیری جدی مذاکرات خودروسازان دو کشور برای تولید مشترک تاکید کردند.

به گزارش عصر ایران به نقل از ایرنا مسعود خوانساری رییس اتاق تهران که در رأس هیاتی تجاری از فعالان اقتصادی ایرانی به چک سفر کرده است، در ادامه دیدارهای خود به پارلمان چک رفت و با ویتخ فیلیپ نایب‌رییس مجلس نمایندگان جمهوری چک دیدار و گفت‌وگو کرد.

فیلیپ در این دیدار به پیگیری‌های جدی مجلس، دولت و بخش خصوصی چک برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران اشاره کرد و گفت: این پیگیری ها در زمینه‌های مختلف صنعتی از جمله صنعت خودرو، تولید واگن و تجهیزات مربوط به مترو و تراموا به نتابج خوبی رسیده است.

او با بیان اینکه جمهوری چک دیدگاه بسیار مثبتی برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با ایران دارد تاکید کرد، روند توسعه روابط اقتصادی دو کشور نیز به مسیر درستی هدایت شده است و می‌توان امیدوار بود در آینده نزدیک حجم مراودات بسیار افزایش یابد.

در ابتدای این دیدار رییس اتاق تهران به خواسته نایب‌رییس مجلس نمایندگان جمهوری چک توضیحات کاملی در مورد اقتصاد ایران و ظرفیت‌های بالقوه آن برای سرمایه‌گذاری و مشارکت ارائه کرد.

خوانساری با بیان اینکه سابقه روابط تجاری و صنعتی ایران و چک به دهه‌ها قبل باز می‌گردد، افزود: خوشبختانه روابط اقتصادی و سیاسی ما با چک، در طول سال‌ها مثبت و رو به جلو بوده است.

وی گفت: امیدواریم اکنون که با توافق هسته‌ای و رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها، اقتصاد ایران در قالب یک اقتصاد نوظهور و رو به رشد ظاهر شده است بتوانیم همکاری‌های خود را با کشورهایی مانند چک که صاحب صنعت و فناوری هستند بهبود ببخشیم.

وی افزود: دولت و پارلمان جمهوری چک می‌توانند این نوید را به فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران چک بدهند که پروژه‌های سودآور بسیاری ایران وجود دارد که با توجه به جذابیت‌های بازار منطقه برای تولید و صادرات بسیار مناسب است و انتفاع چندجانبه دارد.

رییس اتاق تهران همچنین به ویتخ فیلیپ توضیح داد که پارلمان چک می‌تواند در رفع مشکلات کنونی بر سر توسعه از جمله مسایل بانکی و ایجاد کانال‌های ارتباطی برای نقل‌وانتقال پول بسیار موثر عمل و مشوقی برای توسعه روابط دوجانبه فراهم کند.

همکاری خودروسازان ایرانی و چک در تولید اتوبوس هیبریدی و گازسوز

نایب‌رییس مجلس نمایندگان جمهوری چک نیز در این دیدار گفت: کشورش می‌تواند برای گشایش مشکلات مربوط به موانع بانکی و نقل‌وانتقال پول به ایران کمک و برخی از مشکلات موجود را حل کند.
ویتخ فیلیپ، به رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای شرکت‌های چک و ایرانی قرار داشت اشاره کرد و گفت: خودروسازهای چک و ایران مذاکرات زیادی انجام داده و به نتایج خوبی برای همکاری رسیده‌اند و طی هفته‌های جاری برای مونتاژ، راه‌اندازی خط تولید مشترک و ارائه خدمات پس از فروش دوباره پای میز مذاکره می‌نشینند.

این مقام جمهوری چک افزود: ما علاقه داریم که بتوانیم خودروسازی «اشکودا» را در بازار ایران فعال کنیم. این همکاری نه فقط در حوزه تولید خودروی سواری که مهم‌تر از آن در زمینه تولید اتوبوس‌های هیبریدی و گازسوز دنبال می‌شود. هم‌چنین دیگر فعالان صنعت خودرو در چک نیز مذاکرات خود را با شرکت‌های خصوصی و دولتی ایران آغاز کرده‌اند.

ویتخ فیلیپ در پایان ابراز امیدواری کرد جمهوری چک بتواند در مسایل مختلف اقتصادی از جمله نقل‌وانتقال پول و مراودات بانکی، خودروسازی، حمل‌ونقل شهری، انرژی و محیط‌زیست و … با بخش خصوصی ایران وارد همکاری شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme