معجزه سنگریزه های عجیب در جنگ بدر

معجزه سنگریزه های عجیب در جنگ بدر

به گزارش تراز ،در چند سوره از قرآن به ماجرای جنگ بدر و عبرت های آن اشاره می شود. اما چرا این جنگ مورد تاکید ویژه قرآن قرار دارد؟ درس ها و عبرت های این نبرد بسیار مهم بوده و هست. در جنگ بدر لشکر اسلام نه نفرات زیادی داشت، نه اسبی برای سواری، نه ادوات نظامی مناسب ولی در برابر لشکر مجهز و پر تعداد و سواره مشرکین به پیروزی مقتدرانه ای دست یافتند.

عامل مهم پیروزى در جنگ بدر، اراده و امداد الهى بود، نه نیروى مادّى و قواعد و تاکتیک هاى نظامى و گرنه لشگرى اندک و تنها با یک یا دو اسب سوار، چگونه بر سپاهى انبوه و کاملًا مجهّز و داراى یکصد اسب سوار، پیروز می شد!؟ قرآن می فرماید هرگاه مسلمانان به نیرو و قدرت الهی ایمان و باور داشته باشند و از سر و صدای دشمن نترسند و استقامت بورزند پیروزی آنها حتمی است. این آیه امروز برای امت ما به عینه اثبات شده است. در این سالها هرگاه به پشتیبانی ولایت فقیه در برابر تهاجم دشمن پایدار ماندیم و از تهدید و تحریم نهراسیدیم به نتایج پربهایی دست یافتیم و بالعکس هر زمان استقامتمان کم شد نتیجه عکس گرفتیم.

سنگریزه های عجیب در جنگ بدر

در آیه ۱۷ از سوره انفال می خوانیم:
«فَلَمْ تَقْتُلُوهُمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ قَتَلَهُمْ وَ ما رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَ لکِنَّ اللَّهَ رَمى‏ وَ لِیُبْلِیَ الْمُؤْمِنِینَ مِنْهُ بَلاءً حَسَناً إِنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ.»
«شما (با نیروى خود)، آنان (کفّار) را نکشتید، بلکه خداوند (با امدادهاى غیبى) آنها را به قتل رساند. (اى پیامبر!) آن گاه که تیر افکندى، تو نیفکندى، بلکه خدا افکند (تا کافران را مرعوب کند) و تا مؤمنان را از سوى خویش به آزمونى نیکو بیازماید، زیرا خداوند، بسیار شنوا و داناست.»
***

سه نکته:
* ماجرای سنگریزه های عجیب در جنگ بدر
در روایات اسلامى و مفسران آمده است که در روز بدر پیامبر (ص) به على (ع) فرمود: مشتى از خاک و سنگریزه از زمین بردار و به من بده، على (ع) چنین کرد و پیامبر آنها را به سوى مشرکان پرتاب کرد و فرمود: “شاهت الوجوه”: رویتان زشت و سیاه باد! نوشته اند این کار اثر معجزه آسایى داشت و از آن گرد و غبار و سنگ ریزه در چشم دشمنان فرو ریخت و وحشتى از آن به همه دست داد. (تفاسیر نمونه و نور)
** کاری کن دستت دست من و گوشت گوش من شود
انسان اگر با اعتقاد صحیح و در مسیر حقّ حرکت کرده و به فرمان الهى تلاش و کوشش کند، امدادهاى خداوند را در پى خود دارد، «لِیُبْلِیَ الْمُؤْمِنِینَ مِنْهُ بَلاءً حَسَناً» و وجود او وجودى خدایى مى گردد، چنان که در روایتى خداوند مى‏فرماید:
«انه لیتقرب الى بالنافله حتى احبه فاذا احببته کنت سمعه الذى یسمع به و بصره الذى یبصر به و لسانه الذى ینطق به و یده الذى یبطش بها ان دعانى أجبته و ان سألنى أعطیته …»
بنده با نافله و کارهاى مستحبّ به مقام قرب رسیده و دست او دست من، گوش او گوش من و تمام اعضا و جوارح او خدایى مى شود و آنچه بخواهد، همان مى شود.
***

مجاهدان جنگیدند یا خدا؟
شک نیست که در ظاهر همه این کارها را پیامبر (ص) و مجاهدان بدر انجام دادند اما اینکه مى گوید شما نبودید که این کار را کردید اشاره به این است که اولا: قدرت جسمانى و روحانى و نیروى ایمان که سرچشمه این برنامه ها بود از ناحیه خدا به شما بخشیده شد و شما به نیروى خدا داد در راه او گام برداشتید و ثانیا: در میدان بدر حوادث معجزه آسایى که سابقا به آن اشاره کردیم تحقق یافت که مایه تقویت روحیه مجاهدان اسلام و موجب شکست روحیه دشمنان شد این تاثیر فوق العاده نیز از ناحیه پروردگار بود.

منبع: ترازنیوز

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme