مناطق دیدنی اسلوونی

اسلوونی کجاست؟ مناطق دیدنی اسلوونی و جاذبه های گردشگری در کشور اسلووی، پایتخت اسلوونی کجاست؟ دریاچه بلد اسلوونی، غار پاستوجنا اسلوونی، مساحت کشور اسلوونی

جمهوری اسلوونی (به اسلوونیایی: Slovenija) کشوری است در جنوب اروپای مرکزی. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن لیوبلیانا است.

اسلوونی از سوی غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از جنوب و جنوب شرقی با کرواسی و از سمت شمال شرق با مجارستان هم‌مرز است. اسلوونی یک جمهوری پارلمانیاست و از اقتصاد و وضعیت اجتماعی پیشرفته‌ای برخوردار است. ۶۱۱ درصد از مردم اسلوونی مسیحی و بقیه بی‌دین یا پیرو دیگر ادیان هستند.

این کشور تا سال ۱۹۹۱ جزئی از کشور یوگسلاوی بود و پس از آن تاریخ مستقل گردید. اسلوونی شمالی‌ترین بخش جمهوری فدراتیو یوگسلاوی سابق بوده‌است و در سال ۱۹۹۱ و پس از یک درگیری مختصر نظامی با صربستان، استقلال خود را اعلام کرد. این جمهوری، همواره پل ارتباطی شبه‌جزیرهٔ بالکان با مرکز و غرب اروپا بوده‌است. بخش زیادی از این کشور، کوهستانی است و اکثر جمعیتش، در شهر لیوبلیانا و حومهٔ آن زندگی می‌کنند.

جمعیت این کشور دو میلیون و شصت هزار نفر است. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن اسلوونیایی است. اسلوونی از اعضای اتحادیه اروپا و سازمان ناتو است.

اطلاعات کلی کشور اسلوونی

نام رسمی
جمهوری اسلوونی (Republika Sloveija)
حکومت
جمهوری
عضو
سازمان ملل متحد،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا،شورای اروپا
مختصات جغرافیایی
۴۶ درجه و ۷ دقیقه شمالی و ۱۴درجه و ۴۹ دقیقه شرقی
مساحت
۲۰,۲۷۳ کیلومتر مربع
خط ساحلی
۴۶٫۶ کیلومتر
جمعیت
۲,۰۱۱,۴۷۳ (July 2004 est.)
رشدسالانه جمعیت
۰٫۰۱% – درصد(July 2004 est.)
پایتخت
لیوبلیانا
شهرهای مهم
ماریبور
زبان
اسلوونیایی ،صربو ، کرواتی
مذهب
کاتولیک رومی
واحد پول
تولار tolar

جغرافیا

جمهوری اسلوونی (به اسلوونیایی: Slovenija) کشوری است در جنوب اروپای مرکزی. پایتخت و بزرگ ترین شهر آن لیوبلیانا است.

اسلوونی از سوی غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از جنوب و جنوب شرقی با کرواسی و از سمت شمال شرق با مجارستان هم مرز است. 

کشور اسلوونی با ۲۰،۲۷۳ کیلومتر مربع (۷۸۲۷ مایل مربع) مساحت در مرکز قاره اروپا و در مجاورت رشته کوه آلپ و دریای آدریاتیک واقع است. محیط ۲۸۳۱ کیلومتری اسلوونی از سمت شمال به اتریش، از سمت شرق به مجارستان، از سمت جنوب به کرواسی و از سمت غرب به ایتالیا محدود می شود.

اسلوونی سرزمین ناهموار با آب و هوای متنوع است. مناطق شمالی آب و هوایی سرد و کوهستانی و مناطق جنوبی و غربی آب و هوایی معتدل دارند. پست ترین بخش این سرزمین در ساحل دریای آدریاتیک (هم سطح آب های آزاد جهان) و بلندترین نقطه آن در قلّه”تری گلاو”با ۴۶۸۲ متر ارتفاع واقع است. مراتع طبیعی و دشت های سرسبز بیش از ۰۲ درصد از خاک اسلوونی را شامل می شوند و حداقل ۸۲۲ درصد از پهنه این سرزمین مستعد کشاورزی است.

این کشور جغرافیای بسیار متنوعی دارد به طوری که در کمتر از ۲ ساعت از اسکی به ورزش های آبی می رسید.

بخش اعظم اسلوونی متشکل از کوهستانها است از جمله کوههای آلپ، کاراوانکن و آلپ جولیای. در شرق تپه ها در مجاورت دره دراوا جای دارد، در غرب، اسلوونی ساحل بسیار کوتاهی به دریای آدریاتیک دارد ،و اکثر جمعیتش، در شهر لیوبلیانا و حومه آن زندگی می کنند.اگرچه وسعت اراضی کشاورزی بسیار اندک است، ولی وجود چراگاههای کوهستانی باعث رونق دامپروری شده اند. 

رودهای مهم: دراوا ، ساوا ، مورا.

بلندترین نقطه: تریگلاوات ۲۸۶۴ متر.

آب و هوا: جنوب و غرب آب و هوای مدیترانه ای دارد ،در شمال و شرف تنوع دمایی بیشتری هست

 

تاریخ معاصر

اسلوونها طی قرون ششم و هفتم میلادی به غرب بالکان داخل شدند . در قرن نهم این منطقه بین چندین فرمانروای آلمانی تقسیم گشت و تنها اسلوونی در جنوب کارنیولا در برابر نفوذ آلمانها مقاومت کرد. 

در ۱۳۳۵ کارنیولا تحت سلطه هاپسبورگ اتریش رفت، و هر چند تقریبا به طور مداوم تا ۱۹۱۸ تحت حکومت هاپسبورگ بود، ولی اسلوونها توانستندهویت ملی خود را حفظ کنند. 
تشویق رسمی زبان اسلوونیایی تحت حکومت فرانسه ناپلئونی (۱۸۰۹ تا ۱۸۱۴) به احیای ملی اسلوونی در قرن نوزدهم نیرو داد. 

زمانی که امپراتوری هاپسبورگ از هم پاشید، اسلوونها به (۰صربها)) و کراواتها و مونته نگرویها پیوستند و کشور جدیدی را که در ۱۹۲۹ به یوگسلاوی تغییر نام داد تشکیل دادند. هنگامی که یوگسلاوی در ۱۹۴۵ تبدیل به کشور فدرال کمونیستی گشت، اراضی اسلوونیا به عنوان جمهوری اسلوونی به رسمیت شناخته شد. 

پس از مرگ تیتو، رئس جمهور یوگسلاوی، در ۱۹۸۰ پایه های این فدراسیون به دلیل بحرانهای ملی گرایانه متزلزل گردید.اسلوونی ثروتمندترین بخش یوگسلاوی به سوی دموکراسی سوق یافت. 

 

حکومت

۲۴۰ عضو مجمع و رئیس جمهور ، که نخست وزیر و کابینه را انتصاب میکند ، با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال مستقیما انتخاب میشوند.

احزاب عمده سیاسی عبارتند از :

حزب لیبرال دموکرات

حزب دموکرات مسیحی

حزب احیای دموکراتیک (کمونیست سابق).

اقتصاد:

اگرچه وسعت اراضی کشاورزی بسیار اندک است، ولی وجود چراگاه های کوهستانی باعث رونق دامپروری شده اند. در قسمتهای شمال غربی، معادن عظیمی از جیوه قرارگرفته است، که همراه با صنایع سبک و صنعت گردشگری، نقش مهمی در تأمین درآمدهای کشور، ایفا می کنند. در سالیان اخیر، رشد صنایع دستی و محلی در این کشور، بسیار چشمگیر بوده است.

اسلوونی دارای ذخایر غنی از قلع، روی، زغال سنگ و سنگ های ساختمانی است. از سوی دیگر، عبور رودخانه ساوا از داخل این کشور باعث شده تا ظرفیت قابل توجهی از توان تولید انرژی الکتریکی در اسلوونی ایجاد شود. اسلوونی با پیروی از یک مدل اقتصاد باز به یکی از کشورهای موفق در حوزه بالکان تبدیل شده و برای سرمایه گذاران شرق اروپا به مثابه یک بهشت اقتصادی است.

 

مناطق دیدنی کشور اسلوونی:

دریاچه بلد در شمال غربی کشور اسلوونی و اطراف کوه های آلپ

غار پاستوجنا از محبوب ترین جاذبه های توریستی اسلوونی است که شامل رودخانه ی پیکا, طاقدیس خیره کننده, استالاگمیت و کلسیت و دیگر شکل های زمین شناسی باور نکردنی است. بسیاری از حشرات و دوزیستان منحصر به فرد نیز در این غار زندگی می کنند.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme