خانه / سایر مطالب / دنیای حیوانات / نسل زنده دایناسورها

نسل زنده دایناسورها

کروکودیل ها و تمساح ها دایناسور نیستند ولی نسل زنده دایناسورها می باشند. این موجودات هنوز هم بزرگی و ترسناکی خود را تا حدودی حفظ کرده اند. دانشمندان اخیرا استخوان های یکی از اجداد کروکودیل ها به نام رازاناندرگوب ساکالاوا را سر هم کردند.

با رازاناندرگوب ساکالاوا آشنا شوید. در واقع این بازسازی نشان می دهد، کروکودیل ها بیشتر از آنچه فکر می کردیم، روی زمین بوده اند. وجود این موجود، همواره پیش بینی شده، ولی هیچ گاه کشف نشده بود. حضور او به ۱۶۳ میلیون سال پیش بازمی گردد؛ یعنی ۴۲ میلیون سال بیشتر از قدیمی ترین جد کروکودیل ها که تا کنون شناسایی شده بود و نسبت به کروکودیل های امروزی حیوانی کاملا متفاوت به نظر می رسد.

رازانا پاهای درازی دارد، به گونه ای که بیشتر از کروکودیل بدنی شبیه به خرس یا سگ داشته است.
پوسته ی او شبیه به یک گورکن می نماید و برخی از تخمین ها، قد او را حدود ۱۲ متر نشان می دهد؛ یعنی بلندقدترین در میان بلند بالاها.

در واقع این گونه به نظر می رسد که رازانا، همان گودزیلای هالیوود است. احتمال می رود که این موجود عظیم الجثه از دایناسورها تغذیه می کرده است.

از آنجایی که این موجود بسیار بزرگ است، مطمئنا میلیون ها سال طول کشیده است تا به کروکودیل امروزی تبدیل شود؛ بنابراین کروکودیل ها نیز زمانی بزرگ بوده اند.

یافته ی دیگری در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که موجودات دریایی نیز از دست این حیوانات در امان نبوده اند. ماشیموسار رکس، یک کروکودیل دریایی بوده که قدی به طول ۹.۶ متر داشته است. این موجود با این قد به راحتی می توانسته از دایناسورها تغذیه کند.

چگونه کروکودیل ها توانسته اند تاکنون روی این سیاره دوام بیاورند؟ پاسخ به این پرسش بسیار مشکل است.
جهندگی و انعطاف آنها باید در این موضوع تأثیرگذار بوده باشد. همچنین آنها می توانند با وجود قطع عضو و جراحت های شدی به زندگانی خود ادامه دهند.

اما عادات و نحوه ی شکار آنها احتمالا کلید اصلی درک این مسأله است. آنها در آب پنهان می شوند تا طعمه ای تشنه از راه برسد و سپس شکار میکنند. تا زمانی که حیوانات به آشامیدن آب نیاز داشته باشند و تا زمانی که کروکودیل ها بتوانند در آب پنهان شوند، احتمالا مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.

منبع: تابناک

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme