خانه / سلامت / سلامت عمومی / هپاتیت چیست؟ راه های پیشگیری و درمان

هپاتیت چیست؟ راه های پیشگیری و درمان

هپاتیت به معنی التهاب در پارانشیم کبد است و به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود که بعضی از آنها قابل سرایت هستند و برخی مسری نیستند. از عواملی که ایجاد هپاتیت می‌کنند می‌توان به افراط در مصرف الکل، اثر برخی داروها، آلودگی به باکتری و هم‌چنین ویروس اشاره نمود. هپاتیت ویروسی منجر به عفونت کبدی می‌گردد.
بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، ایالات متحده پنج نوع اصلی از هپاتیت ویروسی  A، B، C، D و E  بوده که از این تعداد، هپاتیت A، B و C به ترتیب شایع ترین نوع های این بیماری شناخته شده اند.
علائم بیماری هپاتیت
 هپاتیت ویروسی گاهی اوقات  بدون هیچ درمانی از بین می رود اما در برخی موارد، این ویروس در بدن باقی مانده و به یک عفونت مزمن تبدیل می شود.
بر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و دستگاه گوارش و کلیه برخی از افراد مبتلا به هپاتیت هیچ علامت ونشانه ای ندارند. علائم شایع این بیماری زردی (زرد شدن پوست و چشم ها)، درد شکم، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ، اسهال و تب است.
دست هایتان را بشویید، هپاتیت A در کمین است!
برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت A حتما دست های خود را به طور کامل پس از استفاده سرویس بهداشتی حداقل به مدت  ۲۰ ثانیه و به خوبی با پاک کننده شسته و دست های خود را با یک دستمال کاغذی خشک کنید.
افراد آلوده به این ویروس بهتر است برای دیگران غذا مواد غذایی برای دیگران آماده نیست در حالی که شما به طور فعال آلوده. شما به راحتی می توانید عفونت به دیگران منتقل می کند.
میوه و سبزی را خوب بشویید تا به هپاتیت A مبتلا نشوید
ضد عفونی کردن میوه ها و سبزیجات قبل از مصرف و ضد عفونی کردن وسایل بیمار مبتلا به ویروس از ابتلا به این بیماری پیشگیری می کند.
همچنین از طزیق ویروس در آب, غذاها و شیر آلوده و خوردن صدف و گوشت نپخته ماهی انتقال می یابد. به همین دلیل افراد در سفر نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنند.
واکسیناسیون شما را نجات می دهد
واکسیناسیون هپاتیت  A , B از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کند واکسن هپاتیت A از سال  معمول دوران کودکی  ۱۹۹۰ در آمریکا به همه کودکان تزریق شد که در نتیجه آن میزان شیوع تا سال۱۹۹۵ (در هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲ مورد) و از ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ ( ۱ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر ) به میزان چشم گیری کاهش پیدا کرد.
واکسیناسیون هپاتیت   B تا ۹۵  درصد  از ابتلا به این عفونت  ویروسی و عواقب مزمن آن جلوگیری  می کند. اگر چه هیچ واکسنی برای هپاتیت D وجود ندارد اما واکسن هپاتیت ب در پیشگیری از این هپاتیت موثر است.
مراقب این نکات باشید تا گرفتار ویروس هپاتیت B  نشوید
هپاتیت از طریق مادر به جنین، رابطه جنسی، و ترشحات  بدنی مانندبزاق ,مدفوع, صفرا و اشک، فراورده های خونی آلوده و سوزن مشترک در افراد معتاد تزریقی منتقل می شود.
با واکسیناسیون  هپاتیت B نوزادان متولد شده از مادران آلوده به این ویروس  در ۱۲ ساعت اول تولد به این بیماری مبتلا نمی شوند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme