پروتئین چیست؟

پروتئین چیست؟

پروتئین یکی از سه دسته مواد غذایی می باشد که در غذاها یافت می شود و بدن به مقدار زیادی به آن نیاز دارد. علاوه بر کربوهیدرات ها و چربی ها پروتئین ها نیز برای بدن انسان لازم و ضروری می باشد.

پروتئین ها از اجزای کوچکی به نام اسیدهای آمینه ساخته شده اند. صدها اسید آمینه در طبیعت وجود دارد ولی بدن اسنسان فقط از ۲۲ مورد از آنها استفاده می کند. بدن انسان همه اسیدهای آمینه را تولید می کند ولی ۹ عدد از آنها را باید از طریق مواد غذایی دریافت کند و قادر به تولید آنها نمی باشد که به آنها اسیدهای آمینه ضروری گفته می شود.

تمام مواد غذایی حاوی ترکیب مختلفی از اسیدهای آمینه است که یک رژیم غذایی بالانس را فراهم می کند. به طور کلی پروتئین های حیوانی مانند گوشت، لبنیات و تخم مرغ دارای همه اسیدهای آمینه ضروری می باشند. پروتئین های گیاهی مانند لوبیاها، غلات و سویا برخی از اسیدهای آمینه را دارند ولی از نظر برخی از اسیدهای آمینه فقیر هستند و باید با مواد غذایی مختلف بالانس شوند.

پروتئین چیست؟

مواد حاوی پروتئین

نقش پروتئین ها چیست؟

پروتئین ها بلوک های اصلی ساختار بدن انسان هستند. وظیفه اصلی آنها ساخت و نگهداری بافت ها می باشند. در دوران نوزادی و کودکی و آبستنی پروتئین بیشتری برای بدن مورد نیاز است. در مواردی مانند جراحات، مواردی مانند جراحی و افرادی با فعالیت بدنی زیاد که پروتئین بیشتری در بدن آنها شکسته می شود، پروتئین بیشتری مورد نیاز بدن است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme