خانه / سایر مطالب / پرورش گل و گیاه / پرورش گل آکالیفا

پرورش گل آکالیفا

گل آکالیفا با نام علمی  ACALYPHA HISPIDA گیاهی است که زادگاهش “انسولیند”واقع در آسیای جنوب شرقی است و جنبه تزئینی آن بخاطر خوشه های گل زرشکی رنگ آن است. اما توجه به رطوبت محیط و آب دادن بدان ضروری است و در زمستان به آب کمتری نیاز دارد.

پرورش گل آکالیفا

از گیاهان چوبی به ارتفاع ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است. در آکالیفا هیسپیدا برگها طویل ، بیضوی و به رنگ سبز تیره می باشد. در هیسپیدا گلها، دنباله های طویل قرمز یا کرمی به طول ۵۰ سانتیمتر هستند. خاک مناسب، مخلوطی از دو قسمت خاک برگ و پیت، یک قسمت ماسه و یک قسمت کود دامی پوسیده است.

در نگهداری گیاهان جنس آکالیفا، رطوبت نسبی محیط اثر مثبتی روی حفظ برگ‌ها دارد بههمین دلیل رطوبت نسبی منزل باید ۶۵ تا ۷۰ % باشد. معمولاً آکالیفای سبز قابلیت نگهداری بهتری دارد، و مقاومتش نسبت به شرایط نامساعد محیطی بهتر است. از آنجا که ریزش برگ در آکالیفا مارجیناتا یا آکالیفای برگ رنگی زیاد بوده و فقط یک ساقه سخت از گیاه باقی می‌ماند بنابراین آکالیفا هیزپیدا برای نگهداری در منزل سفارش می‌شود.

همه سالها در بهار باید آنرا مختصری هرس نمود.

موقع کاشت یا تعویض گلدان : پس از ریزش گلها می باشد.

نیاز به نور خوب دارد ولی نباید در مقابل آفتاب باشد، خشکی یا گرمای اضافه بیشتر از ۲۲ درجه سانتیگراد را نمی تواند تحمل کند. آکالیفا‌ها بوسیله قلمه ساقه از نوع نیمه خشبی قابل تکثیر هستند. زمان برداشت این قلمه‌ها در اواسط بهار است یعنی زمانی که درجه حرارت محیط ریشه زایی حدود ۲۰ تا ۲۴ درجهسانتی‌گراد و رطوبت نسبی ۸۰ % باشد. بعد از ۱۵ روز ریشه‌زایی اتفاق می‌افتد و بعد از ریشه زایی،گیاه به محل اصلی خود در گلدان‌هایی که حاوی خاک مرغوب زراعی هستند انتقال می‌یابد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme