خانه / سایر مطالب / پرورش گل و گیاه / پرورش گل هیپی استروم یا آمارلیس

پرورش گل هیپی استروم یا آمارلیس

گل هیپی استروم یا آماریلیس  جزء خانواده گیاه اوفوربیاسه (Euphorbiaceae)می باشد و درحدود ۲۰۰ گونه را شامل می شود،و این گیاه در قسمتهای مختلف جهان که دارای آب وهوای گرمسیری یا نیمه گرمسیری هستند دیده شده است.

پرورش گل هیپی استروم

گل های درشت و زیبای این گیاه در انتهای ساقه ظاهر می شود ویژگی مهم این گیاه است. گل های قیفی شکل و به رنگ قرمز با خال های سفید، زرد یا سبزند. پیازهای این گیاه را داخل گلدان هایی که خاک آن مخلوطی از خاک باغچه و خاک برگ و مقدار کمی ماسه و پیت است می کارند. پیاز به هنگام کشت باید از سطح خاک بیرون باشد. این گیاه نور مستقیم خورشید نیاز ندارد ولی باید در محل پر نور با دمای ۲۰ تا ۲۳ درجه سانتی گراد قرار بگیرد. پس از این که اولین جوانه از پیاز خارج شد آبیاری با مقدار کم شروع می شود و روز به روز زیاد می شود. آبیاری باید سبب خیس شدن خاک شود. آب زیاد برای گیاه مضر است. ساقه گل دهنده را باید به قیم بست تا از شکسته شدن آن جلوگیری شود. پس از ظهور گل به استفاده از کود شیمیایی نیاز دارد. با ظاهر شدن گل باید گلدان را به محل خنک تری انتقال داد.

معروفترین گونه های آن عبارتنداز:

الف)هیسپیدا(A.hispida):از جاوه که معمولاً به نامهای (دم روباه)(برگهای قرمز)(برگهای مسی)(دم گربه قرمزی)ویا (گیاه نخ مخملی) معروف می باشد؛ ارتفاع این گیاه به ۷۵ سانتیمتر می رسد وبرگهای سبز مودار و سنبله های کرکی آویخته حاوی گلهای ریز قرمز رنگی تولید می نماید.

ب)ویلکه سیانا(A.WILKesiana): این گونه دارای برگهای مسی رنگ با لکه های قرمز و ارغوانی و گلهای قرمز رنگی می باشد وارتفاع آن نیز به ۷۵ سانتیمتر می رسد.

گیاه آکالیفا احتیاج به مراقبت چندان زیادی ندارد،این گیاه را بایستی در ماههای زمستان در گلخانه نگهداری نمود ودر روشنائی کامل به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد، در تابستن می توان آنرا از گلخانه بیرون آورده و در مکانهای سایه دار یا پناهگاه،ترجیحاً در ایوان و یا تراس قرار داد.

گیاه آکالیفا نیز مانند سایر گیاهان آپارتمانی تمایل به کاشت در ظرف خیلی بزرگ را ندارد در هر صورت این به این معنا نیست که شما مجاز باشید آنرا در ظرف خیلی کوچک بکارید تا ریشه هایش صدمه ببیند.

هنگامیکه گل دادن آکالیفا متوقف گردید و همه دنباله های آن افتاد می توان گلدان آنرا تعویض نمود .

در صورتی که می خواهید گیاه آکالیفا همیشه شاداب باشد بایستی ماهی یکبار به آن کود شیمیائی قابل حل در آب داده شود، در فصل تابستان این گیاه نیاز به کود شیمیائی ندارد لیکن در اوائل مهر ماه بایستی عمل کود دادن را دوباره تکرار نمود.
تکثیر گیاه آکالیفا به وسیله قلمه زدن صورت می گیرد.

 

منبع:

phpars.com

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme