خانه / اخبار روز / اخبار روز / چین موشک قاره پیمای خود با توانایی حمل 10 کلاهک هسته ای را آزمایش کرد

چین موشک قاره پیمای خود با توانایی حمل 10 کلاهک هسته ای را آزمایش کرد

خبرآنلاین: چین به تازگی با آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای خود با قابلیت حمل ۱۰ کلاهک هسته‌ای نشان داده که قوانین بازی در منطقه آسیا -اقیانوسیه در حال تغییر است. اما دانگ فنگ ۵ سی که به تازگی پرتاب شده است چه مشخصات فنی دارد؟

اطلاعات ارائه شده توسط وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد که چین موشک DF-5C را از مرکز ماهواره‌های خود پرتاب کرده و به هدف آزمایشی در منطقه غرب چین برخورد کرده است. این آزمایش موشکی در برهه‌ای صورت گرفته که از زمان آغاز ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ تنش‌های میان واشنگتن و پکن افزایش پیدا کرده  و در واقع هشداری به دولت جدید آمریکا به حساب می‌آید.

آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیما با قابلیت حمل ۱۰کلاهک هسته‌ای نشان می‌دهد که چین طی سال‌های گذشته برنامه پیشرفته هسته‌ای خود را به‌صورت مخفیانه پیش برده و زرادخانه تسلیحات هسته‌ای خود را به‌شدت گسترش داده است. گفته می‌شود نمونه بهبود یافته    DF-5C برد حدود ۱۴ هزار کیلومتر دارد و به همین خاطر از داخل خاک چین می‌تواند به راحتی آمریکا را هدف قرار دهد.

دانگ فنگ ۵ ( با نام گذاری ناتو : CSS-4 ) موشک بالستیک قاره پیمای سوخت مایع توسعه یافته توسط آکادمی پرتابگر های چین ( که با نام آکادمی یکم هم شناخته می‌شود) است.هم اکنون در حدود ۲۰ الی ۳۰ فروند از مدل توسعه یافته دانگ فنگ ۵A در اختیار ارتش  چین قرار دارد و بازدارندگی اتمی چین را ایجاد کرده است. از جمله موشک هایی که پایه و حاصل توسعه این موشک محسوب می‌شوند پرتابگر های فضایی فنگ بائو ۱ (FB-1) و چانگ ژنگ ۲ (CZ-2) هستند که پایه و اساس برنامه فضایی چین را تشکیل داده‌اند.
این موشک دو مرحله ای سوخت مایع از دی متیل هیدرازین نامتقارن (UDMH) به عنوان سوخت و از نیتروژن تتراکسید به عنوان اکسید کننده استفاده می‌کند. دانگ فنگ ۵ با سرجنگی ۳ مگاتنی گداختی (هیدروژنی) به وزن ۳۲۰۰ کیلوگرم ، بردی در حدود  ۱۲ تا ۱۴ هزار کیلومتر در مدل‌های مختلف خود دارد.با این برد اولین موشک بالستیک ساخت چین است که می‌تواند مناطق غربی ایالات متحده آمریکا و اکثریت بخش های اروپا را هدف قرار دهد.

دانگ فنگ ۵ موشکی دو مرحله‌ای است. مرحله اول شامل چهار پیشرانه موازی YF-20 هر کدام با کشش ۷۵ تن با نازل های نوسانی (swinging nozzles) و مرحله دوم شامل یک پیشرانه YF-22 با کشش ۷۵ تن و نازل ثابت (fixed nozzle) و یک پیشرانه تقسیم شده با چهار محفظه احتراق با کشش ۴٫۸ تن است که نیروی لازم برای ادامه پرواز و هدایت در مدت ۱۹۰ ثانیه پس از خاموش شدن پیشرانه اصلی را فراهم کرده و زاویه گردش گسترده‌ای را در سطوح فوقانی جو برای کلاهک ایجاد می‌کند. مخزن سوخت موشک از آلیاژ بسیار مقاوم و سبک وزن آلومینیوم ساخته شده است.

استفاده از هدف‌گیری مستقل چندگانه

دانگ فنگ ۵ سی نمونه‌ای بهبودیافته نسبت به هم اعضای دیگر این خانواده است و قابلیت حمل ۱۰ کلاهک هسته‌ای دارد که به عنوان کلاهک چندگانه با هدف گیری مستقل (MIRV) به کار گرفته شده‌اند. هدف گیری مستقل چندگانه سیستم حامل کلاهک موشکی هدف گیری پرشمار مستقل (MIRV) (multiple independently targetable re-entry vehicle) مجموعه‌ای از کلاهک‌های موشکی جداگانه  در مقابل کلاهک موشکی تکی که یک کلاهک موشکی در یک موشک است.
هنگام استفاده از موشک های تک کلاهکی،هر موشک برای یک هدف شلیک می شود . اما با یک موشک دارای قابلیت هدف گیری پرشمار مستقل،شلیک موشک های فراوان برای انهدام یک منطقه پهناور عملا بدون توجیه خواهد بود.این سیستم کارآمدی “سیستم پدافند ضد بالستیک تقویت شده” را برای مقابله با موشک‌های خاص کاهش می‌دهد، درحالی که یک موشک تهاجمی هدف گیری پرشمار مستقل می‌تواند چندین کلاهک موشکی را حمل کند  تسلیحات بازدارنده تنها می‌توانند یک کلاهک ِ هر موشک را ساقط کنند.
این موشک  این موشک از قابلیت حمل یک یا چند طعمه (decoy) در کلاهک ۳۲۰۰ کیلوگرمی خود برخوردار است تا با استفاده از آن ها شانس عبور موشک از سیستم های پدافندی افزایش پیدا کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme