خانه / اخبار روز / اخبار علمی و تکنولوژی و بازی / کشف آب در یک سیاره خارج از منظومه شمسی

کشف آب در یک سیاره خارج از منظومه شمسی

کشف آب در یک سیاره خارج از منظومه شمسی
آریا نوشت:
کشف آب در یک سیاره خارج از منظومه شمسی
دانشمندان موفق شده اند با استفاده از یک متد تازه و به کمک یکی از بزرگترین تلسکوپ های دنیا در کشور شیلی، مقداری آب را در اتمسفر یکی از سیاره های خارج از منظومه شمسی کشف نمایند.
 کشف این سیاره به سال ۱۹۹۵ بر می گردد و طور رسمی «۵۱ Pegasi B» نامگذاری شده است، گرچه در میان دانشمندان بیشتر با نام مستعار «Dimidum» شناخته می شود. فاصله این جرم آسمانی تا زمین در حدود ۵۰ سال نوری تخمین زده شده است.
تا به امروز تنها زمانی می شد وجود آب در سیارات خارج از منظومه شمسی را تشخیص داد که آن سیاره در مسیر حرکت خود خط مستقیم میان زمین و ستاره منظومه میزبان خود را قطع می کرد. احتمال وقوع چنین اتفاقی در عمل بسیار کم است، اما دانشمندان با استفاده از متد جدیدی این محدودیت را برطرف کرده اند.
در روش جدید رابطه نوری میان سیاره مورد بررسی و ستاره میزبانش ملاک تشخیص قرار می گیرد. در این متد، تلسکوپ به مدت ۴ ساعت طیف های نوری انعکاس یافته از سطح این دو جرم آسمانی را برداشت و برای بررسی در اختیار دانشمندان قرار می دهد.
از روی همین اطلاعات است که مشخص شده آب با غلظت ۱ به ۱۰ هزار در اتمسفر سیاره «۵۱ Pegasi B» وجود دارد. ضمن این که مقادیر بسیار کمی از دی اکسید کربن نیز قابل اندازه گیری است.
پر واضح است که صحت یافته های جدید هنوز قابل تایید نیست و نیاز است که این اطلاعات از طریق روش های مشاهده ای مطمئن تری مورد تایید قرار بگیرند، گرچه این کار به هیچ وجه آسان نخواهد بود، چرا که این سیاره حتی از عطارد در منظومه شمسی نیز به خورشید خود نزدیک تر است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme