خانه / اخبار روز / اخبار علمی و تکنولوژی و بازی / کشف منشا مشترک زبان های مختلف

کشف منشا مشترک زبان های مختلف

کشف منشا مشترک زبان های مختلف
دانشمندان دریافته اند که احتمالا انسان ها با زبانی جهانی با یکدیگر صحبت می کنند چراکه آواهایی که انسان ها از آنها برای ایجاد واژه های مربوط به اجسام و ایده های مشترک استفاده می کنند، شباهتی باورنکردنی به یکدیگر دارند.

این کشف جدید، اصول بنیادین زبان شناسی را به چالش می کشد، اصولی که می گوید زبان ها به صورت مستقل از یکدیگر رشد می کنند درحالی که در آواهایی که واژه ها را ایجاد می کنند هیچ معنی ذاتی نهفته نشده است.

کشف منشا مشترک زبان های مختلف

دانشمندان در تحقیقات خود بر روی بیش از ۶۰۰۰ زبان دنیا با الگوی عجیبی مواجه شدند که کلمات با معانی مشابه در زبان ها مختلف، دارای صدای یکسان نیز هستند. این مساله در حالی بود که زبان ها به هیچ وجه به هم مرتبط نبودند.

این یافته ها که در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی آمریکا (PNAS) منتشر شده، در تقابل با نظریه قدیمی زبان شناسی است و می تواند کار دانشمندانی را که در تلاش برای پیگیری تاریخ و تکامل زبان های جهان هستند، دشوار کند. طبق نظریه زبان شناسی، زبان ها بطور جداگانه توسعه یافته اند وهیچ ارتباطی بین صدا و معنی وجود ندارد.

اما تحقیق جدید که بر روی چند هزار زبان انجام شده، نشان داد که در مفاهیم ساده مانند اندام بدن، ارتباطات خانوادگی یا جنبه های جهان طبیعی، صداهای رایجی وجود دارند؛ انگار این مفاهیم که برای تجربیات انسانی مهم هستند، نوعی کلام جهانی را ایجاد کرده اند.

به گفته محققان، زبان های دارای صداهای مشابه از یک منبع جهانی سرچشمه گرفته اند. برای مثال کلمه “hospital” اسپانیایی و “hopital” فرانسوی هر دو از منبع لاتین نشات گفته اند یا اینکه بسیار زیاد وام گرفته شده اند.

آنها دریافتند که نوعی ارتباط صدا و معنی بین زبان های غیر مرتبط جهانی وجود دارد. برای مثال کلمات تعریف کننده “بینی” از حرف “ن” در اکثر زبان ها برخوردار است. شاید از آنجایی که بینی در ساخت این حرف نقش دارد، در واژه های تعریف کننده آن در اکثر زبان های جهان جا گرفته است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme