خانه / سرگرمی / آیا میدانید / کلمه باگ به چه معناست و چگونه وارد دنیای کامپیوتر شد؟

کلمه باگ به چه معناست و چگونه وارد دنیای کامپیوتر شد؟

حتما تاکنون کلمه باگ به گوشتان خورده است. باگ نوعی خطا یا اشتباه در اجرای نرم‌افزار است که موجب نتایج اشتباه یا اجرا نشدن نرم‌افزار می‌شود. علت این اشکالات می‌تواند اشتباه در هنگام برنامه‌نویسی باشد. شرکت‌هایسازنده نرم‌افزارها برای حل این مشکل قبل از ارائه نسخه نهایی نسخه‌هایی تحت نام بتا یا آلفا انتشار می‌دهند تا افرادی آنها را بررسی کنند و این باگ‌ها را گزارش کنند. به این افراد بتا تستر (Beta Testerr) می‌گویند. اما این کلمه از کجا وارد دنیای کامپیوتر شد؟

در سال ۱۹۴۵، گریس هوپر در دانشگاه هاروارد بر روی یک ماشین حساب Mark II که شکل بسیار ابتدایی کامپیوترهای امروزی محسوب می‌شد، کار می‌کرد. در روز ۹ سپتامبر همان سال، این دستگاه دچار مشکل شد،
اپراتورها حشره‌ای را بین ورقه‌های برنامه پیدا کردند که به دام افتاده بود و باعث مشکل شده بود، آنها حشره را برداشتند و مشکل را رفع کردند.

Mark II همانطور که در عکس زیر پیداست یک کامپیوتر الکترومکانیکی بود و بنابراین این حشره توانسته بود جزء مکانیکی دستگاه را با مشکل مواجه کند.

 

 

اینجا بود که خانم گریس هوپر از اصطلاح باگ و همچنین debugging به معنی اشکال‌زدایی را برای نخستین بار برای یک مشکل کامپیوتری استفاده کرد. وی حشره را مجددا روی کاغذ برنامه چسباند، این کاغذ هنوز در موزه ملی تاریخ آمریکا حفظ شده و نگهداری می‌شود.

خانم گریس موری (هوپر) یا اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم دریادار یا آدمیرال هوپر، در سال ۱۹۰۶ در نیویورک به دنیا آمد. او در سال ۱۹۳۴ توانست از دانشگاه ییل، درجه PhD ریاضیات را دریافت کند. خانم هوپر در سال ۱۹۴۳ به نیروی ذخیره نیروی دریایی پیوست و در سال ۱۹۴۴ با درجه ناوبان یکی در پروژه تولید و ارتقای کامپیوترهای ابتدایی آن زمان مشغول به کار شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme