خانه / رزمی / کی وان k-1 برترین سازمان مسابقات رزمی کیک بوکسینگ

کی وان k-1 برترین سازمان مسابقات رزمی کیک بوکسینگ

K-1 یک سازمان رزمی جهانی است که برای ارتقای کیک بوکسینگ، در سال ۱۹۹۳ در توکیو ژاپن توسط کازیوشی ایشی تأسیس شده، که خود یک مبارز سابق کیوکوشین کاراته بوده است.

کی وان

کی وان (به انگلیسی: K-1) که حرف k در آن نشان حرف اول رشته‌هایی چون کاراته، کیک بوکسینگ، کونگ فو و… و همچنین ۱ نشان نامبروان بودن مسابقات و فایترهای شرکت کننده در مسابقات است. این مسابقات از سال ۱۹۹۳ میلادی شروع به کار کرد و بنیان‌گذار آن کازویوشی ایشی است که خود یک کیوکوشین کار می‌باشد. در رقابتهای کی وان از تکنیک رشته‌های موای تای، کاراته، تکواندو، ساواته، سانشو، کیک بوکسینگ، بوکس و دیگر هنرهای رزمی استفاده می‌شود.

کیک بوکسینگ

قوانین آن همچون قوانین کیک بوکسینگ است با این تفاوت که در کی وان قوانین ساده‌تر و شرایط برای ناک اوت حریف آسانتر می‌باشد و این امر باعث هیجان بیشتر در این رقابتها شده. مهمترین تفاوت بین کی وان و کیک بوکسینگ استفاده از زانو در مبارزه است که در رقابتهای کی وان آزاد و در کیک بوکسینگ خطا محسوب می‌شود.

این مسابقات را پیش از این شرکت EFG ژاپن برگزار می‌کرد. اما در سال ۲۰۱۱ میلادی وقتی مرحله نهایی مسابقات جایزه بزرگ برگزار نشد شایعه مشکلات مالی EFG بالا گرفت و نهایتاً ۲۸ اردیبهشت ماه ۹۱ ژاپن تایمز خبر ورشکستگی EFG را اعلام کرد. اما عنوان تجاری K-1 پیش از این به یک شرکت هنگ کنگی فروخته شده بود. این سازمان برای مدتی از سر زبان ها کنار رفته و مسابقات خود را تعطیل کرد . این وقفه کافی بود تا سازمان گلوری (glory) بتواند خود را به عنوان یک سازمان مبارزاتی نامبر وان مطرح سازد و جای کی وان را بگیرد. در سال ۲۰۱۶ سازمان کی وان دوباره احیا شد و با برگزاری مبارزات کم کم توانست به سمت جایگاه قبلی خود حرکت کند. هم اکنون مسابقات کی وان در وزن های مختلف در حال برگزاری است و بزودی خواهد توانست به جایگاه اصلی خود یعنی بهترین سازمان مبارزاتی جهان برگردد.

مسابقات جایزه بزرگ K-1 و همچنین مسابقات K-1 MAX که در رده وزنی میان وزن برگزار می‌شود علاوه بر اعتبار از لحاظ جایزه نقدی در بین مسابقات رایج کیک بوکسینگ و موی تای بیشترین پرداختی را به فایترها داشته و دارند.

از برترین مبارزان این سازمان در رده سبک وزن میتوان به ماساتو کوبایاشی، اندی ساور، جورجیو پتروسیان، بوکاپور پاراموک و در رده سنگین وزن به ارنست هوست، بدر هاری، جرومی لِ بنور، پیتر آرتز، رمی بونجاسکی اشاره کرد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme