بلدرچین

معرفی بلدرچین

بــِلدِرچین به گروه بزرگی شامل چندین سرده از پرندگان کوچک از راسته ماکیان‌سانان گفته می‌شود. این پرندگان شناخته‌شده‌ترین گونه‌های راستهٔ ماکیان‌سانان هستند. آن‌ها به دو بخش بلدرچین‌های بر جدید (تیرهٔ Odontophoridae) و بلدرچین‌های بر قدیم (تیرهٔ Phasianidae) تقسیم می‌شوند.

بلدرچین‌ ها جثهٔ کوچک و خپلی دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح می‌دهند. از دانه‌ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می‌کنند. بر روی زمین لانه می‌سازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادرند، برخی گونه‌ها همچون بلدرچین ژاپنی و بلدرچین معمولی پرندگانی مهاجرند و توانایی پرواز در مسافت‌های طولانی را دارند. در برخی کشورها برخی گونه‌های بلدرچین در تعداد زیاد پرورش داده می‌شوند تا از تخم و گوشت آن‌ها استفاده شود و یا حتی در شکارگاه‌ها رها شوند. این پرنده در سکونت‌گاه‌های خود هم توسط انسان‌ها بطور گسترده‌ای شکار می‌شود تا از گوشت و پرهایش استفاده شود.

پراکندگی بلدرچین

پراکندگی گسترده و فراوانی نِسبی این پرنده در خاورمیانه با نام‌های مختلف برای آن در میان فارسی‌زبانان همراه بوده‌است. به‌جز «بلدرچین» که واژه‌ای در اصل ترکی و اصلی‌ترین نام این پرنده است. در زبان لری آن را «کوگ پور» (Kowgpoor) به معنی (فرزند کبک، همانند کبک) (کوگ: کبک ، پور: فرزند) می نامند. واژهٔ «کَرَک» در متون فارسی میانه و نیز در گویش هراتی و گویش‌های زبان کردی، در فارسی جدید به‌ویژه در گویش کرمانی واژهٔ «بدبده»، در فارسی کلاسیک واژهٔ «وَرْتِج/وَرْتیج/وَرْدیج» و در مازندران و برخی مناطق گیلان و سمنان «وَرده» از نام‌های دیگر این پرنده است. در زبان گیلکی نیز آن را «وُشُم/وُشوم» می‌نامند و سومین پادشاه زیاری را به جهت علاقه‌اش به شکار بلدرچین وشمگیر می‌نامند. در عربی از واژه‌های «سَمانی» و «سَلویٰ» استفاده می‌شود که به فارسی نیز راه یافته‌است.

ویژگی های منحصر به فرد بلدرچین
۱- سرعت بالای رشد در این پرنده بسیار قابل توجه و در حدود ۵/۲- ۵/۳ برابر سایر طیور است. بلدرچینها عموما در ۳۵-۴۵ روزگی به وزن ۱۸۰ ۲۲۰ گرم رسیده و آماده کشتار می شوند ضمن اینکه سن بلوغ نیز در حدود ۷-۸ هفتگی است.
۲- سن پائین بلوغ جنسی: این پرندگان در ۶-۵ هفتگی قادر به تخمگذاری شده و در ۸-۷ هفتگی به بلوغ کامل جنسی رسیده و آمادگی تولید مثل پیدا می کنند.
۳- فاصله نسلی کوتاه، که اعمال برنامه های اصلاح نژادی را در آنها به خوبی امکان پذیر می سازد.
۴- میزان تخمگذری بالا، بلدرچینها به طور وحشی سالانه در حدود ۸۰ – ۶۰ عدد تخم می گذارند اما در اسارت و با اعمال برنامه های مدیریتی قوی در زمینه تغذیه و نوردهی مصنوعی می توانیم این رقم را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش داده و به عدد ۲۵۰- ۱۵۰ عدد تخم در سال دست پیدا کنیم.
۵- ویژگیهای منحصر به فرد محصولات.
ویزگی های منحصر به فرد محصولات بلدرچین:
محصولات بدست آمده از این پرنده دارای ویژگیهای منحصر به فردی هستند که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:
گوشت و تخم بلدرچین خوراکی بسیار کامل و ایده آل خصوصا برای کودکان، زنان حامله و افراد مسن می باشد. می توان گفت که تقریبا در هیچ ائینی منع مذهبی برای مصرف گوشت و تخم این پرنده دیده نمی شود و محصولات آن در تمامی جهان مشتریان خود را دارد.
تخم و گوشت بلدرچین به دلیل داشتن چربی و کالری پائین و دارا بودن مقادیر زیاد آمینو اسیدهای ضروری، ویتامینها، اسیدهای چرب اشباع نشده، فسفو لیپیدها و … ، که هر کدام عناصری واجب و حیاتی برای رشد و سلامتی روحی و جسمی انسانها هستند، جزء مواد غذائی ایده َآل به شمار می روند.
در مقایسه با گوشت و تخم سایر پرندگان، محصولات این پرنده از اهمیت بیشتری برخوردار است و حتی به دلیل داشتن فاکتورهای مهم غذائی بعنوان دارو جهت تامین نیاز بیماران مصرف می گردد.
معمولا وزن یک تخم بلدرچین حدود ۱۳-۹ گرم است که از این میزان حدود ۳۳-۳۲% مربوط به زرده، ۵/۵۹-۵/۴۸ % آلبومین و حدود ۲۰- ۳/۸ % مربوط به پوسته می شود. مواد تشکیل دهنده تخم هم عبارت اند از: آب (۳/۷۴-۸/۷۳ %)، کربوهیدرات (۱%)، پروتئین (۱/۱۳-۶/۱۱%)، چربی (۴/۱۲- ۱/۱۱%)، مواد معدنی (۱/۱%)، انرژی (۱۶۱cal/100g) و کلسترول (۸۴۴mg/dl ).
همچنین گوشت این پرنده محصولی بسیار ترد و خوشمزه و مرکب از: آب ۶۵/۶۲% ، چربی ۳/۳% ، پروتئین ۲۶% ، مواد معدنی ۲/۳% و انرژی ۸۰ cal/100g می باشد.
جالب است بدانید درصد قسمتهای گوناگون لاشه یک بلدرچین به صورت زیر است:
گوشت سینه ۴۲-۳۹% ، گوشت ران ۲۸-۲۶%، گردن ۶/۲-۲ %، قلب ۸/۰-۱% ، امعا و احشا ۱/۳-۹/۱% ، جگر ۳/۲-۶/۱% و چربی بطنی ۴/۱-۱/۰% .
با توجه به کلیه موارد ذکر شده و همچنین بازده اقتصادی مناسبی که پرورش این پرنده در پی دارد، طی چند در ایران نیز شاهد تاسیس و رشد مزارع صنعتی پرورش بلدرچین بوده ایم و هم اکنون نظر به تبلیغات صورت گرفته و افزایش سطح آگاهی مردم، شاهد افزایش روز افزون مصرف محصولات آن درسطح جامعه می باشیم و امید است که در آینده نیز با افزایش حمایتهای دولتی از این بخش و همچنین توسعه روشهای علمی و صنعتی نگهداری و پرورش این پرنده، بیش از پیش شاهد رشد و تکامل این صنعت در ایران باشیم.

بلدرچین پرنده ای کوچک جثه و مقاوم به شرایط محیطی مختلف می باشد. این پرنده دارای رشد و بلوغ جنسی سریعی می باشد و در کمتر از ۲ ماه بالغ می شود

این پرنده می تواند در کمتر از ۲ ماه به وزنی معادل ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم رسیده و تا ۲۵۰ تخم در سال تولید داشته باشد
بلدرچین های ماده درشت تر بوده و رنگ پرهای سینه این پرنده در جنس ماده خالدار و در جنس نر قهوه ای رنگ می باشد.
این پرنده می تواند تا ۱۰ سال طول عمر داشته باشد اما در پرورش صنعتی تقریبا یک سال پرورش داده می شود.بلدرچین های ماده اغلب طبیعت آوازه خوانی داشته اما بلدرچین های ماده صدای خفیفی دارند.

ترکیب گوشت بلدرچین در ۱۰۰ گرم:
گوشت بلدرچین دارای چربی و کلسترول کمی بوده و مصرف آن روز به روزدر حال افزایش است.

 

ترکیب گوشت میانگین
آب ۶۵–۶۲ (درصد)
چربی ۳ (درصد)
پروتئین ۲۶ (درصد)
مواد معدنی ۶–۳ (درصد)
انرژی (Kcal/ ۱۰۰g) ۸۰

 

ترکیب تخم بلدرچین در ۱۰۰ گرم

ترکیب تخم میانگین
آب ۸/۷۳ تا ۳/۷۴ (درصد)
چربی ۴/۱۲ تا ۱/۱۱ (درصد)
پروتئین ۶/۱۱ تا ۱/۱۳ (درصد)
مواد معدنی ۱/۱ (درصد)
انرژی (Kcal/ ۱۰۰g) ۱۶۱
کلسترول ۸۴۴ mg/dl (درصد)

نژادهای بلدرچین:

از کشورهای مهم پرورش دهنده بلدرچین می توان به چین، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی اشاره کرد. مهمترین نژادهای بلدرچین عبارتند از:
۱- بلدرچین ژاپنی
که این نژاد خودبه چند سویه معروف تقسیم می شود از جمله

نژادهای بلدرچین
بلدذرچین سفید
بلدرچین رانج
بلدرچین فارائو
بلدرچین تاکسیدو

۲-  بلدرچین آمریکایی باب وایت

نژادهای بلدرچین
۳-  بلدرچین چینی

نژادهای بلدرچین

 

۴-  بلدرچین اسکالد

نژادهای بلدرچین
۵- بلدرچین کالیفرنیایی

نژادهای بلدرچین

 

۶- بلدرچین کوهستان – مونتین

نژادهای بلدرچین
۷- بلدرچین گمبل

نژادهای بلدرچین

 

بررسی مختصر خصوصیات تولید مثلی و رفتاری نژادهای مختلف بلدرچین

خصوصیات نژاد بلدرچین ژاپنی (Coturnix japonica)

دوره انکوباسیون: ۱۷ روز

زمان خروج از تخم تا بلوغ جنسی: ۶ هفته

مصرف غذا در روز: ۱۴ گرم

تولید تخم سالانه: ۳۰۰ عدد

زود به هیجان می آیند و نسبت به نور حساسیت بیشتری دارند

خصوصیات نژاد بلدرچین آمریکایی (Bobwhite)

نامگذاری به علت صدای آواز که سبیه باب وایت می باشد

بزرگتر از نژاد ژابنی

دوره انکوباسیون ۲۲ تا ۲۳ روز

وزن بلوغ: ۲۰۰ تا ۲۳۰ گرم

بیشتر به عنوان پرنده شکاری و تغذیه از حشرات و علف های هرز مزارع

خصوصیات نژاد بلدرچین چینی (Chineniss)

دارای رنگ های زیبا و بیشتر جنبه تزئینی دارد

خشن و پرخاشگر و دارای فعالیت زیاد

دوره انکوباسیون: ۱۶ روز

خصوصیات نژاد بلدرچین اسکالد (Scaled)

بسیار آرام و دارای صدای دلنشین و دارای کاکل

دوره انکوباسیون: ۲۳ روز

جنس نر بزرگتر از جنس ماده

خصوصیات نژاد بلدرچین کالیفرنیا (Californian)

نژادی کوچک جثه و کم وزن

دارای کاکل

بیشتر جنبه تزئینی دارد

خصوصیات نژاد بلدرچین مونتین (Mountain)

دارای رنگ و صدای زیبا

بسیار پرخاشگر و مهاجم

دوره انکوباسیون : ۲۴ روز

خصوصیات نژاد  بلدرچین گمبل (Gamble)

تمایل به زندگی وحشی و انفرادی

عدم پرورش به صورت صنعتی

دوره انکوباسیون : ۲۲ روز

هردوجنس دارای کاکل

منابع:

quaili.persianblog.ir

daaam.ir

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme